ИГЛИКА ИВАНОВА, "Дневник"

През изминалата година руснаците най-често са си присвоявали от книжарниците романа на Джордж Оруел "1984". Това разказват редица руски издания като РБК и "Ведомости", позовавайки се на данни на обединената верига за търговия на дребно "Читай-город - Буквоед".

В канала в "Телеграм" на "Читай-город" подобна информация не е публикувана, а последното споменаване на "1984" е от юни 2023 г., когато романът на Оруел, публикуван за пръв път през 1949 г., е включен в топ 10 на най-добрите антиутопии.

"Читай-город" е най-голямата е най-голямата верига от книжарници в Русия с повече от 500 магазина в над 200 градове в страната, а "Буквоед" е в Северозападния федерален окръг на Русия, където има около 150 обекта (близо 700 общо).

Представители на "Читай-город - Буквоед" описват, че при инвентаризацията в края на 2023 г. е установено, че общия липсващи копия от романа е 460.

"Книгата беше включена както в списъка на книгите, от които има най-много липси, така и в класацията на най-продаваните книги на годината", обявили са представителите на "Читай-город - Буквоед".

За установените несъответствия в отчетените продажби на книги в "Читай-город - Буквоед" пише и "Ведомости", като цитира същото прессъобщение - "1984" е едновременно една от най-крадените и една от най-купуваните книги в руските книжарници.

В сегмента на нехудожествената литература най-големи са разминаванията при "Вакцина от одиночества. Истории, вправляющие мозги" на Ника Набокова, "Богат татко, беден татко" на Робърт Кийосаки и "Девушка с деньгами" на Анна Веселкол.

Общо през 2023 г. в "Читай-Город" са установени липса на около 300 хил. книги, пише още "Ведомости". Този брой може да изглежда фрапантен, но всъщност е с около 30 хил. копия (10%) по-малък, отколкото година по-рано.

Продажбите на романа "1984" в Руската федерация рязко нараснаха след началото на пълномащабната инвазия в Украйна. В същото време той е в списъка на най-продаваните книги в страната поне от 2010 г. насам. Съжетът на романа, написан през далечната 1949 г., резонира много тясно с реалния живот в съвременна Русия на Путин, пиша руското независимо издание "Астра", което публикува новини в канала си в "Телеграм".

Медията е следвана от близо 160 хил. души в "Телеграм" и беше първата, която обяви броя на изчезналите служители на унищожения от украинските сили десантен кораб на руския Черноморски флот.

Въпреки широката достъпност на "1984" (включително в Open Library, от където може да бъде "взета" за прочит безплатно, макар че преводните издания на романа на руски не са сред тези, които може да се наемат), двама души, които я раздаваха безплатно на минувачи в Москва през март 2022 г., бяха арестувани и обвинени в дискредитиране на руската армия, припомня "Астра".

По-рано този месец "Комерсант" писа, че в магазините на "Читай-город - Буквоед" са спрени продажбите на книги от руските писатели Борис Акунин и Дмитрий Биков, публикувани от издателство АСТ. Акунин беше обявен от Министерството на правосъдието за чуждестранен агент. И двамата напуснаха и живеят извън Русия.

Подновяването на продажбите на книгите на двамата ще стане възможно след завършването на "правната оценка" на техните политически изявления. В разговор с комедиантите Вован и Лексус, станали известни с телефонните си шеги с известни личности (например със сър Елтън Джон през 2015 г., когато единият се представя за Владимир Путин, а другият - за неговия преводач), Биков - автор на биографиите на Борис Пастернак и Максим Горки, обеща да дари хонорара за новата си книга за дронове за Въоръжените сили на Украйна.

„Жените са глупави да претендират, че са равни на мъжете. Те ги превъзхождат и винаги са ги превъзхождали.“

Уилям Голдинг, английски писател, роден на 19 септември преди 113 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.