Джордж Оруел получи посмъртно разрешение да се върне в редакцията на BBC - бронзовата му статуя в естествен ръст ще се издига в Лондон, на входа на обществената медия, съобщи theguardian.com. Той я напуска през 1943 г., оплаквайки се от лошите условия и твърдейки, че губи времето си там и средствата на данъкоплатците, без от това да има полза. Този път писателят няма да струва на обществото нито пени - всички пари са дарени от частни донори чрез тръста, основан от Бен Уитакър. 

Общинският съвет на Уестминстър гласува официално за поставянето на статуята, която ще бъде разположена на тротоара на пушачите, а на стената зад нея ще е изписан прословутият цитат на Оруел: "Ако свободата изобщо означава нещо, това е правото да казваш на хората това, което те не искат да чуват."

Шефът на BBC Робърт Сийтър казва:

"Джордж Оруел е едно от най-известните имена, работили в медията през ХХ век и неговото наследство като белетрист и журналист е живо и днес. Той кръщава зловещата стая 101 в Министерството на истината от романа "1984" на номера на залата в  BBC, в която е работил. Статуята му ще стои на свеж въздух и ще напомня на хората ценностите на журналистиката."

Проектът с паметника за малко щеше да пропадне преди 4 години, тъй като дори 60 години след смъртта си Оруел минава за твърде провокативна фигура, отбелязва theguardian.com. 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 89 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията