КЕЙТ АБИ – ЛАМБЪРЦ, huffingtonpost.com.au

Романът на Джордж Оруел "1984" е на повече от 60 години, но в дните след встъпването в длъжност на президента на Доналд Тръмп, търсенето на класическата приказка на антиутопичното общество, в което авторитарно правителство използва език за контрол на масите, се увели рязко.

Едно издание на книгата се изкачи до второто място в списъка на най-продаваните книги на „Амазон“ във вторник следобед. Скокът на продажба беше подчертан в понеделник от Браян Стелтър, водещ на предаването "Достоверни източници" по CNN, когато книгата е на шесто място в класацията.

Би било трудно да се установи точно какво е причинило повишеното търсене, но много хора са посочили "оруелския" език, използван от старши съветничката на Тръмп Келиан Конуей в "Срещи с пресата" в неделя по NBC. Когато водещият Чък Тод попита Конуей за невярно твърдение на прессекретаря на Белия дом Шон Спайсър, че Тръмп е привлякъл при встъпването си в длъжност най-големите тълпи някога, Конуей оспори идеята, че той е излъгал.

Според нея Спайсър бил използвал "алтернативни факти". "Алтернативните факти не са факти. Те са фалшификация", контрира Тод.

В "Достоверни източници" в неделя журналистът от в. "Вашингтон пост" Карън Тюмулти нарече терминът "фраза като на Джордж Оруел". "Това ни води до "двумисъла" от "1984", където войната е наистина мир, където гладът е наистина изобилие. Това е, което се случва тук", добави политическият историк Алън Лихтман.

Търсенето в „Гугъл“на термина "Оруел" също скочи в неделя.

Преименуването на лъжите като "алтернативни факти" определено напомня на начина, по който езикът се използва от тези, които са на власт в света на "1984" - да изопачават, манипулират и пропагандират. Един от най-известните цитати от книгата е лозунгът в три части за (измисленото) Министерство на истината: "Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила."

Оруел също пише за начина, по който езикът може да подкопае истина в своя нефантастична публикация. В своето есе от 1946 г. "Политиката и английският език", той пише: "Политическият език - и с вариации това е вярно за всички политически партии, от консерваторите до анархистите - има за цел да направи лъжите да звучат достоверно и убийството вдъхващо уважение, и да придават вид на здравина на чист вятър".

"1984", от която са продадени милиони копия, и която е стандартно четиво в класове на гимназията по английски, не е загубила значение в продължение на десетилетия. Въпреки че някои казват, че прибързваме да наричаме нещата "оруелски", историята на Оруел определено помогна на хората, които се опитват да осмислят лошите предчувствия от сегашните събития.

Когато през 2013 г. стана известна степента на дейностите по надзор на гражданите от Агенцията за национална сигурност, напомнящи в някаква степен Големия брат от "1984" - потаен, авторитарен лидер, който винаги гледа - класирането по продажби на „Амазон“ за едно издание на книгата скочи за една нощ с 4000%. Изданието с меки корици, което се изкачи в списъка с бестселъри, беше публикувано от „Signet Classics“. Издателят не отговори на искането за коментар.

 

Коментари  

0 #1 бачо киро 28-02-2017 08:54
да премълчаваш фактическия избор на множеството данъкоплатци и с търговски класации да отклоняваш вниманието от техните паразити - това не са ли “алтернативни факти? ясно е като бял ден защо:

https://www.youtube.com/watch?v=ud22utqm218
Цитиране

„През целия си живот бях преследван от мисълта, че очевидно мъжете не искат да бъдат свободни. Те винаги искат да бъдат роби на някого, например на кариера или жена.“

Марчело Мастрояни, италиански актьор, роден на 28 септември преди 99 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?