Китайското правителство забрани дистопията на Джордж Оруел "Фермата на животните" и пророческия му роман "1984", съобщи independent.co.uk. 

Цензурата се случва в момент, в който президентският мандат в социалистическата държава ще бъде обявен за неограничен. Така действащият държавен глава Си Дзинпин смята да се обяви за вечен владетел на "престола". 

Романите на Оруел са се видели опасни на китайските цензори, защото описват абсурдите на тоталитарната държава, от чиято хватка Китай очевидно не може да излезе. 

Властите блокират блогове и сайтове, в които се срещат думите и фразите: "доживотен", "безсмъртен", "култ към личността", "емиграция", "срамно". 

Забранена е дори безобидната буква N - предполага се, защото се приема за знак на несъгласие. 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Самото съществуване на библиотеките е доказателство, че можем все още да имаме надежда за съществуването на човечеството.“

Т. С. Елиът, англо-американски поет, драматург и литературен критик, роден на 26 септември преди 135 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?