Китайското правителство забрани дистопията на Джордж Оруел "Фермата на животните" и пророческия му роман "1984", съобщи independent.co.uk. 

Цензурата се случва в момент, в който президентският мандат в социалистическата държава ще бъде обявен за неограничен. Така действащият държавен глава Си Дзинпин смята да се обяви за вечен владетел на "престола". 

Романите на Оруел са се видели опасни на китайските цензори, защото описват абсурдите на тоталитарната държава, от чиято хватка Китай очевидно не може да излезе. 

Властите блокират блогове и сайтове, в които се срещат думите и фразите: "доживотен", "безсмъртен", "култ към личността", "емиграция", "срамно". 

Забранена е дори безобидната буква N - предполага се, защото се приема за знак на несъгласие. 

„Казват, че блус певците винаги плачат в халба с бира. Но знаете ли какво? Аз не пия.“

Би Би Кинг, американски китарист, роден на 16 септември преди 99 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.