Статуя на Джордж Оруел ще се издига на входа на Би Би Си в Лондон въпреки разочароващата раздяла между писателя и медията през 1943 г. Тогава Оруел, чието истинско име е Ерик Блеър, работи като продуцент, но напуска възмутен от пропагандата в Индия. 

До фигурата на автора на "1984" ще стои надпис на прословутата му фраза: "Ако свободата изобщо означава нещо, то това е правото да можеш да кажеш на хората онова, което не искат да чуят", съобщи "Гардиън". 

Скулпторът Мартин Дженингс заяви, че бил очарован от мястото, което е избрано за статуята - до ъгъла на пушачите - "абсолютно идеалното място за Оруел, който рядко е виждан без цигара, докато пушенето не го отвежда в гроба". "Ако беше жив и работеше тук, щеше да прекарва времето си тук навън на студа с пушачите", предполага Дженингс. 

Планът за статуя на Оруел е стар, но пропадна през 2012 г., тогава ветеранът от Испанската гражданска война беше видян като твърде ляв. Идеята е на лейбъриста Бен Уитакър. 

Любопитно е, че зловещата стая 101 в Министерството на истината носи номера на конферентната зала на Би Би Си.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...