Ценна сбирка от над 100 писма и дневници на едни от най-великите френски класици се продава на търг в Париж, съобщи theguardian.com. Над 230 документа, написани от Гюстав Флобер, Виктор Юго и Марсел Пруст ще сменят собственика си на 26 април. Очаква се цената им да стигне 3 млн. евро.

Ценните ръкописи са на колекционера Жан Бона от Женева - един от най-известните почитатели на артефакти, свързани с френската литература. Той е заявил, че ги продава, защото е решил да се концентрира само върху чисто литературни френски текстове. Затова продава дори издание на Галилео Галилей - защото става дума за научна книга, която не принадлежи към френската литература. Той се надява да продаде томчето за 700 хил. евро. 

Според Бона най-любопитни са дневникът и писмата на Юго, както и кореспонденцията на Флобер, в която защитава романа си "Мадам Бовари". 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.