Ценна сбирка от над 100 писма и дневници на едни от най-великите френски класици се продава на търг в Париж, съобщи theguardian.com. Над 230 документа, написани от Гюстав Флобер, Виктор Юго и Марсел Пруст ще сменят собственика си на 26 април. Очаква се цената им да стигне 3 млн. евро.

Ценните ръкописи са на колекционера Жан Бона от Женева - един от най-известните почитатели на артефакти, свързани с френската литература. Той е заявил, че ги продава, защото е решил да се концентрира само върху чисто литературни френски текстове. Затова продава дори издание на Галилео Галилей - защото става дума за научна книга, която не принадлежи към френската литература. Той се надява да продаде томчето за 700 хил. евро. 

Според Бона най-любопитни са дневникът и писмата на Юго, както и кореспонденцията на Флобер, в която защитава романа си "Мадам Бовари". 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...