Марсел Пруст превръща сладките мадлен, потопени в чай, в символ на носталгията в своя магнум опус „По следите на изгубеното време“. Първоначално обаче Пруст е писал не за тях, а за препечени филийки с мед, който му навявали спомени от детството, съобщи „Гардиън“. Това става ясно от чернови на писателя, които ще бъдат публикувани тази седмица във Франция.

В първата чернова на монументалния си труд от 1907 г. Пруст пише за препечени филийки с мед. Във втората той ги поправя на бишкоти – двойно изпечени бисквити, които се използват най-вече за приготвяне на „Тирамису“. Чак в третата авторът споменава така известните мадленки. Парижката издателска къща „Saint-Peres“ ще пусне на книжния пазар специално издание с трите чернови, които са написани на ръка. 

Потопените мадлени в чай играят основна роля в „По следите на изгубеното време“. Те показват как нещо простичко като вкус или аромат може да отключи паметта. Изразът мадленка на Пруст е използван във Франция и днес като нарицателно за нещо, което предизвиква спомени. 

Пруст, роден през 1871 г., е виден представител на модернизма, той е и един от пионерите на метода поток на съзнанието. Повлиян е от философа Анри Бергсон. 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„През целия си живот бях преследван от мисълта, че очевидно мъжете не искат да бъдат свободни. Те винаги искат да бъдат роби на някого, например на кариера или жена.“

Марчело Мастрояни, италиански актьор, роден на 28 септември преди 99 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?