Марсел Пруст превръща сладките мадлен, потопени в чай, в символ на носталгията в своя магнум опус „По следите на изгубеното време“. Първоначално обаче Пруст е писал не за тях, а за препечени филийки с мед, който му навявали спомени от детството, съобщи „Гардиън“. Това става ясно от чернови на писателя, които ще бъдат публикувани тази седмица във Франция.

В първата чернова на монументалния си труд от 1907 г. Пруст пише за препечени филийки с мед. Във втората той ги поправя на бишкоти – двойно изпечени бисквити, които се използват най-вече за приготвяне на „Тирамису“. Чак в третата авторът споменава така известните мадленки. Парижката издателска къща „Saint-Peres“ ще пусне на книжния пазар специално издание с трите чернови, които са написани на ръка. 

Потопените мадлени в чай играят основна роля в „По следите на изгубеното време“. Те показват как нещо простичко като вкус или аромат може да отключи паметта. Изразът мадленка на Пруст е използван във Франция и днес като нарицателно за нещо, което предизвиква спомени. 

Пруст, роден през 1871 г., е виден представител на модернизма, той е и един от пионерите на метода поток на съзнанието. Повлиян е от философа Анри Бергсон. 

 

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...