Френският писател Марсел Пруст (1871 - 1922) е плащал на вестниците, за да публикуват положителни рецензии за книгите му. Техен автор бил самият той, става ясно от открити писма на автора до издателя му, цитирани от diepresse.com. 

Пруст лично е описал как е действал - той съчинявал хвалебствените ревюта, след това ги изпращал на издателя си, за да бъдат напечатани и тогава ги изпращал на избрания вестник. "За да няма никаква следа от почерка ми", обяснява авторът. 

За хвалби за романа "На път към Суан", излязъл през 1913 г. като първа част на "По следите на изгубеното време", Пруст платил 300 франка (равностойни днес на 1000 евро). Цената била висока, защото писателят платил за първата страница на всекидневника "Le Figaro". Двойно повече му струвало да пусне въодушевена статия за романа си на челната страница на "Journal des Débats".

Пруст бил влюбен в романа си и непрекъснато изтъквал на Луи Брун, който работел в издателството, че това е малък шедьовър с блестящ стил. 

Писмата му са намерени заедно с рядко издание на "На път към Суан", което ще бъде продадено на търг в "Сотбис" в края на месеца. Очаква се да се продаде за половин милион евро. 

Пруст изпаднал дотам да мами читателите с лично написани хвалби, защото множество издателства отхвърлили първата част на "По следите на изгубеното време". В крайна сметка приятелят му Луи Брун успял да убеди шефа си Бернар Грасе да издаде романа. Той се съгласил, но го нарекъл "нечетивен". Въпреки това книгата се оказала голям успех. 

 

 

„Вложих толкова много енергия да стигна върха, че приемам стреса да бъда там.”

Пласидо Доминго, испански оперен певец, роден на 21 януари преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...