"Само когато пея, чувствам, че ме обичат."

"Ние, певците, сме главният инструмент на оркестъра."

"По какво се различават добрият и великият учител? Добрият учител развива способностите на ученика до предела му. Великият учител веднага вижда този предел."

"Или се раждаш артист, или не. И оставаш артист даже ако огънят в гласа ти изчезне. Да си артист е завинаги."

"Да служиш на изкуството е тежък труд - и в началото, и в средата, и в края."

"На сцената не пях така добре, както във въображението си."

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

"Защо трябва да се срамувам, че на концерт получавам повече, отколкото президентът Айзенхауер за цял месец? За бога - нека и той да пее!"

"Нямам съперници. Когато другите певици започнат да пеят и да играят на сцената като мен и да изпълняват целия ми репертоар, тогава ще станат мои съперници."

"Когато остана без врагове, ще разбера, че вече не струвам нищо."

 

МАРИЯ КАЛАС - оперна дива, родена на 2 декември 1923 г. в Ню Йорк. Най-прочутото сопрано учи оперно пеене в Гърция и дебютира в Ла Скала през 1951 г. Репертоарът й включва "бел канто" оперите на Доницети, Белини, Росини, Верди, Пучини и Вагнер. Музикалният й и драматичен талант й спечелва името La Divina. Калас има дългогодишна връзка с милиардера Аристотел Онасис, на когото ражда дете, което умира. Самата тя си отива от рядко заболяване на 16 септември 1977 г., само на 53 години. 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...