Легендата на съвременното кино Франсис Форд Копола ("Кръстникът" и "Апокалипсис сега") подкрепи колегата си Мартин Скорсезе в критиките към доминиращите в киносалоните филми за супергерои, съобщи indiewire.com.

"Когато Мартин Скорсезе каза, че филмите на "Марвел" не са кино, той беше напълно прав, защото ние очакваме да научим нещо от киното - познание, вдъхновение, просветление", заяви 80-годишният режисьор при получаването на наградата "Люмиер" за цялостния си принос към киното в Лион.

Според него при лентите за супергерои зрителите всъщност гледат един и същ филм отново и отново, така че те няма как да получат нищо от тях. 

"Мартин беше внимателен, когато каза, че това не е кино. Той не спомена, че тези филми са отчайващи, каквото е моето мнение", категоричен е Копола.

Пред списание "Емпайър" Скорсезе заяви, че опитите му да навакса със съвременните филми са се провалили, визирайки филмите на "Марвел", защото според него това не е кино, въпреки че може да оцени, че те са направени добре технически.

"Това не е кино за човешки същества, които се опитват да предадат емоционални, психологически преживявания на друго човешко същество", заяви преди месец Скорсезе.

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...