На 15 септември посолството на Италия в София и Нов български университет (НБУ) ще отбележат 90-ата годишнина на известното българо-италианско сопрано Райна Кабаиванска с галаконцерт под диригентството на маестро Найден Тодоров в красивата обстановка на Античния театър в Пловдив. Организацията на концерта ще бъде поета от операта в Пловдив в рамките на фестивала Opera Open 2024.

В събитието ще вземат участие някои от най-изявените представители на школата Кабаиванска, които са и стипендианти на нейния дарителски фонд в НБУ и които са се изявявали в световните оперни театри: Александрина Михайлова, сопран (България); Бая Саганелидзе, мецосопран (Грузия); Вероника Симеони, мецосопран (Италия); Мила Михова, сопран (България); Рейналдо Дроз, тенор (Венецуела), София Соловий, сопран (Украйна) и Тони Незич, бас (Хърватия). Програмата на вечерта включва селекция от най-известните арии, съпътствали бляскавата кариера на Райна Кабаиванска.

Цикълът от събития в чест на голямата оперна актриса беше открит с Новогодишен концерт със Софийската филхармония (декември 2023 г.). Последваха четири спектакъла на операта „Аида“ в Софийската опера и балет (януари 2024 г.), два концерта в Операта Бастий в Париж (февруари 2024 г.) и в Бритън Тиътър в Лондон (май 2024 г.), както и премиера на документален филм за нейния живот и творчество. Сред предстоящите събития са XXIV Международен майсторски клас и Галаконцерт на лауреатите в Софийската опера и балет (октомври 2024 г.), както и постановка на операта „Адриана Лекуврьор“ пак в Софийската опера и балет (януари 2025 г.).

РАЙНА КАБАИВАНСКА –  българска оперна певица, родена на 15 декември 1934 г. Тя е сред най-значимите сопранови гласове през втората половина на ХХ век. Кавалер е на Ордена на Италия, пет пъти е посочвана за най-популярна личност на Италия и два пъти  за музикант на годината. Има значими успехи в изявите си на световните музикални сцени, които и донасят световна слава. Пее в операта „Ла Скала“, Милано, която е сред най-престижните световни оперни театри. Звезда е на нюйоркската Метрополитън опера, Виенската опера, Арена ди Верона, Болшой театър, Ковънт Гардън, Карнеги хол. Преподавател е в музикална академия в Италия и в майсторски класове в НБУ.Голяма част от приходите от концертите си дарява за стипендии за млади музикални таланти. Основава  фонд „Райна Кабаиванска“, който отпуска стипендии за млади български таланти.

„Жената, която не обича недостатъците на своя мъж, не обича и него самия.“

София Лорен, италианска актриса, родена преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.