БТА

Четирима млади артисти от школата на Райна Кабаиванска ще пеят на една от най-престижните оперни сцени в света – тази на Националната опера в Париж. Събитието е на 10 февруари, съобщават от Българския културен институт във френската столица.

Александрина Михайлова - сопрано, Вероника Симеони - мецосопрано, Джузепе Инфантино - тенор, Божидар Божкилов - бас, ще изпълнят  познати оперни арии и ансамбли в акомпанимент на българската пианистка и Боряна Ламбрева. 

Програмата включва произведения на Бах, Доницети, Берлиоз, Верди, Пучини, Христов, Леар, Сен-Санс.

Инициативата за събитието е на директора на Българския културен институт в Париж Десислава Бинева, в партньорство с НБУ, където през септември ще бъде проведен 23-тия международен майсторски клас на Райна Кабаиванска.  

АРТИСТИТЕ

Александрина Михайлова (сопрано) се обучава в Ла Скала, Милано, където през 2021 г., печели място в Академията за млади певци в надпревара с 430 кандидати от целия свят. Тя е на 17 години, когато е приета в майсторски клас на Райна Кабаиванска, а работата й с голямата оперна прима продължава вече шест години. Стипендиант е на дарителски фонд "Райна Кабаиванска“ в НБУ  от 2016 до 2021 г. Печелила е награди от конкурсите "Ото Еделман“, "Гена Димитрова“, "Премио Ета и Паоло Лимити“.

Талантът на Вероника Симеони (мецо сопрано) - една от звездите на Школата Кабаиванска, я отвежда до най-престижните сцени в света, сред които тези на Миланската скала, Метрополитън опера, "Ковънт гардън". Завършва оперно пеене в консерваторията в Адриа и усъвършенства в майсторските класове на Райна Кабаиванска в София, Сиена и в Модена. Печелила е награди от конкурсите "Павароти“, "Виоти“, "Вердиеви гласове“. През 2012 г. е дебютът й в Ла Скала, а през 2015 г. прави първата си роля и в операта, в Рим. Следва международна кариера на оперните сцени в Мексико сити, Бордо, Бирмингам, Цюрих, София. През 2017 г. излиза на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

Божидар Божкилов учи пиано и солфеж от дете. След музикалното училище, на 17 години, кандидатства в Национална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“, София.  Между 2020 и 2022 г. специализира в Академията за млади певци на Ла Скала, Милано. През 2022 е участник в международния майсторски клас на Райна Кабаиванска в НБУ и печели стипендия от нейния дарителски фонд в НБУ. Удостоен е с почетен златен медал "100 години Борис Христов” от Министерството на културата. На оперната сцена дебютира през 2014 г. в Държавната опера, в Бургас, и през 2016 г. - в Софийската опера и балет. Следват международни изяви в Национална опера на Лотарингия (2017), Dionysia opera festival в Корфу (2019).

Джузепе Инфантино завършва оперно пеене в консерваторията в Рибера. От 2018 г. учи с Райна Кабаиванска в майсторските класове в НБУ и музикалния институт "Веки-Тонели" в Модена, два пъти е стипендиант на фонда. Дебютирал е на оперните сцени в Бари, Равена, Сасари, Модена, Каляри, Генуа, Болоня. През 2022 г. прави международен дебют в Софийската опера и балет като Родолфо в "Бохеми“. Между 2019 и 2022 г. участва във всички концерти, отбелязващи годишнини на Лучано Павароти в Модена.

Боряна Ламбрева е акомпаниращ пианист в ежегодния майсторски клас на Райна Кабаиванска в България от 23 години. През 2009 г. участва с младите артисти в концертът им в Рим. Като акомпаниращ пианист свири с български и чуждестранни изпълнители на сцените България, Русия, Италия, Франция, Англия, Австрия, Белгия, Унгария, Чехия, Македония. Професор е по камерно пеене в българската Национална музикална академия. Автор е на две книги за музикална педагогика.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Запомни едно: ти, а не някой друг, решаваш съдбата си. Никой не може да живее вместо теб, нито пък ти можеш да живееш вместо някой друг.“

Е. Е. Къмингс, американски поет и драматург, роден на 14 октомври преди 130 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.