БТА

Четирима млади артисти от школата на Райна Кабаиванска ще пеят на една от най-престижните оперни сцени в света – тази на Националната опера в Париж. Събитието е на 10 февруари, съобщават от Българския културен институт във френската столица.

Александрина Михайлова - сопрано, Вероника Симеони - мецосопрано, Джузепе Инфантино - тенор, Божидар Божкилов - бас, ще изпълнят  познати оперни арии и ансамбли в акомпанимент на българската пианистка и Боряна Ламбрева. 

Програмата включва произведения на Бах, Доницети, Берлиоз, Верди, Пучини, Христов, Леар, Сен-Санс.

Инициативата за събитието е на директора на Българския културен институт в Париж Десислава Бинева, в партньорство с НБУ, където през септември ще бъде проведен 23-тия международен майсторски клас на Райна Кабаиванска.  

АРТИСТИТЕ

Александрина Михайлова (сопрано) се обучава в Ла Скала, Милано, където през 2021 г., печели място в Академията за млади певци в надпревара с 430 кандидати от целия свят. Тя е на 17 години, когато е приета в майсторски клас на Райна Кабаиванска, а работата й с голямата оперна прима продължава вече шест години. Стипендиант е на дарителски фонд "Райна Кабаиванска“ в НБУ  от 2016 до 2021 г. Печелила е награди от конкурсите "Ото Еделман“, "Гена Димитрова“, "Премио Ета и Паоло Лимити“.

Талантът на Вероника Симеони (мецо сопрано) - една от звездите на Школата Кабаиванска, я отвежда до най-престижните сцени в света, сред които тези на Миланската скала, Метрополитън опера, "Ковънт гардън". Завършва оперно пеене в консерваторията в Адриа и усъвършенства в майсторските класове на Райна Кабаиванска в София, Сиена и в Модена. Печелила е награди от конкурсите "Павароти“, "Виоти“, "Вердиеви гласове“. През 2012 г. е дебютът й в Ла Скала, а през 2015 г. прави първата си роля и в операта, в Рим. Следва международна кариера на оперните сцени в Мексико сити, Бордо, Бирмингам, Цюрих, София. През 2017 г. излиза на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

Божидар Божкилов учи пиано и солфеж от дете. След музикалното училище, на 17 години, кандидатства в Национална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“, София.  Между 2020 и 2022 г. специализира в Академията за млади певци на Ла Скала, Милано. През 2022 е участник в международния майсторски клас на Райна Кабаиванска в НБУ и печели стипендия от нейния дарителски фонд в НБУ. Удостоен е с почетен златен медал "100 години Борис Христов” от Министерството на културата. На оперната сцена дебютира през 2014 г. в Държавната опера, в Бургас, и през 2016 г. - в Софийската опера и балет. Следват международни изяви в Национална опера на Лотарингия (2017), Dionysia opera festival в Корфу (2019).

Джузепе Инфантино завършва оперно пеене в консерваторията в Рибера. От 2018 г. учи с Райна Кабаиванска в майсторските класове в НБУ и музикалния институт "Веки-Тонели" в Модена, два пъти е стипендиант на фонда. Дебютирал е на оперните сцени в Бари, Равена, Сасари, Модена, Каляри, Генуа, Болоня. През 2022 г. прави международен дебют в Софийската опера и балет като Родолфо в "Бохеми“. Между 2019 и 2022 г. участва във всички концерти, отбелязващи годишнини на Лучано Павароти в Модена.

Боряна Ламбрева е акомпаниращ пианист в ежегодния майсторски клас на Райна Кабаиванска в България от 23 години. През 2009 г. участва с младите артисти в концертът им в Рим. Като акомпаниращ пианист свири с български и чуждестранни изпълнители на сцените България, Русия, Италия, Франция, Англия, Австрия, Белгия, Унгария, Чехия, Македония. Професор е по камерно пеене в българската Национална музикална академия. Автор е на две книги за музикална педагогика.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Хората се делят на капиталисти и социалисти. И двете страни се нуждаят от пари. Разделя ги начинът, по който изкарват парите си. Ако капиталистът се нуждае от пари – работи усилено. Ако социалистът се нуждае от пари – напуска работа и дори подбужда другите да го направят.“

Виктор Суворов, съветски разузнавач и писател, роден на 20 април преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.