„Ако обичта ми стигне до публиката, това е най-голямото ми възнаграждение.”

„Любовта и възторгът на публиката ми дават сили.”

„Дългът трябва винаги да се изпълнява и аз винаги съм го изпълнявала като верен войник.”

„Никога не съм гледала на себе си като на номер едно, никога не започвам изречението си с „Аз, аз, аз…”

„Младите хора трябва сами да изберат и поемат своя път, защото в живота е много важно да обичаш това, което правиш.”

„Не се доверявам на никого.”

„Всяка година чакам големия талант, всяка година се моля той да се случи сега.”

„Смятам, че оперният певец влезе ли в друг жанр, става смешен.”

„Много по-удобно ми е на сцената, отколкото в живота.”

„Никога не съм живяла като примадоните от романите.”

„Човекът е човек, защото има потребност от изкуството, не само от компютъра и от цифрите. Въпреки технологиите, човекът има душа. Ние, по-старите, трябва да предадем нашия опит на младото поколение, да му внушим, че изкуството възвисява духа. Не само компютрите правят живота.”

„Мария Калас е вокален феномен. Ние сме бледи сенки в сравнение с нея.”

„Не обичам този свят. Този свят на пазара, на договарянето, на пошлото и вулгарното. Човекът като че ли вече няма нужда от възвишени неща. А е толкова естествено да имаш стремеж към красивото. Сега имаме хубави дрехи, хубави домове и т.н., а нямаме желание за духовна храна.”

 

РАЙНА КАБАИВАНСКА –  българска оперна певица, родена на 15 декември 1934 г. Тя е сред най-значимите сопранови гласове през втората половина на ХХ век. Кавалер е на Ордена на Италия, пет пъти е посочвана за най-популярна личност на Италия и два пъти  за музикант на годината. Има значими успехи в изявите си на световните музикални сцени, които и донасят световна слава. Пее в операта „Ла Скала“, Милано, която е сред най-престижните световни оперни театри. Звезда е на нюйоркската Метрополитън опера, Виенската опера, Арена ди Верона, Болшой театър, Ковънт Гардън, Карнеги хол. Преподавател е в музикална академия в Италия и в майсторски класове в НБУ.Голяма част от приходите от концертите си дарява за стипендии за млади музикални таланти. Основава  фонд „Райна Кабаиванска“, който отпуска стипендии за млади български таланти.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Запомни едно: ти, а не някой друг, решаваш съдбата си. Никой не може да живее вместо теб, нито пък ти можеш да живееш вместо някой друг.“

Е. Е. Къмингс, американски поет и драматург, роден на 14 октомври преди 130 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.