Училище в щата Мисисипи изхвърли от учебната си програма знаковия роман "Да убиеш присмехулник" на Харпър Лий, съобщи faz.net. 

Книгата, удостоена с награда "Пулицър", е писана през 60-те години и е пълна с расистки ругатни към чернокожите. Вероятно това е основната причина за игнорирането й, тъй като иначе романът е еталон за защита на цветнокожото американско население и неговите граждански права.

От училището не уточняват причината, но признават, че книгата вреди. 

Полуавтобиографичният роман на Лий е базиран в 30-те години на ХХ век и отразява съдебен процес, в който чернокож млад мъж е защитаван от белия адвокат Атикус Финч. Дъщерята на Финч - Скаут, получава нагледен урок за бруталната несправедливост на деленето на хората на бели и черни. 

От десетилетия романът е задължително четиво в американските училища в осми клас. Той е един от най-продаваните в САЩ. 

Напоследък обаче зачестяват случаите на отричането му. Миналата година във Вирджиния от книжарниците изчезнаха едновременно "Да убиеш присмехулник" и "Приключенията на Хъкълбери Фин" от Марк Твен - роман също дамгосван като расистки. 

Въпросът как да се преподават историческите четива, в които има негри, роби и расизъм, още не е намерил еднозначен отговор. 

 

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПОЗИЦИЯ

    Библио-сарайският синдром

    В България проруската Пета колона е проникнала масово в парламента, правителството, президентството (особено!) и в съдебната система. Ние сме единствената страна в ЕС и НАТО, начело на която стои отявлен прорашистки държавен глава

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 184 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията