Американската писателка Харпър Лий, автор на „Да убиеш присмехулник”, е починала, съобщи „Alabama Local New”. На 28 април тази година тя щеше да навърши 90 години.
Родена и израснала в Монровил по време на Голямата депресия. Сред предците й е генерал Робърт Лий, командир на армията на Юга в американската Гражданска война. Като дете е близка приятелка със съученика си и съсед Труман Капоти. Още от 7-годишна възраст се опитва да пише. След като завършва държавното училище в Алабама, тръгва по стъпките на баща си, местен адвокат, и се записва да учи право. Напуска юридическия факултет 29-годишна и отива в Ню Йорк, за да започне писателска кариера. В Ню Йорк се издържа като чиновничка в самолетна компания. Лий пише няколко разказа, преди да се захване с „Да убиеш присмехулник“. Тя преработва повече от две години романа, въпреки че е одобрен от издател. На 34 г. успява да го публикува. Издателството не възлага много надежди на книгата, но творбата веднага постига невероятен успех. През 1961 г. е удостоена с наградата „Пулицър”. В следващата година по книгата е направен едноименен филм с участието на Грегъри Пек. На 5 ноември 2007 г. е наградена с „Президентския медал на свободата“ за приноса й към литературата.
На 14 юли 2015 г. излезе вторият роман от Харпър Лий – „И страж да бди на пост". Книгата е написана в средата на 50-те години – в разгара на движението за човешки права. Това всъщност е първият й роман, но той не е бил издаден и тя го е смятала за изгубен. Оказа се, че открит през есента на 2014 г. Действието се развива отново в измисления град Мейкомб, щата Алабама. Героинята е порасналата Скаут от „Да убиеш присмехулник“. Тя идва да навести остарелия си баща – адвокатът Атикус Финч. Макар и написана първа, книгата се явява продължение на „Да убиеш присмехулник“.
„Нямах представа, че ръкописът е оцелял, така че бях много изненадана и зарадвана, когато моята скъпа приятелка и мой адвокат Тоня Картър я откри. След много размисъл и колебания я показах на няколко души, на които вярвам, и ми стана много приятно, когато ми казаха, че книгата си струва да бъде публикувана“, казва Лий пред „Ню Йорк таймс”.
„Да убиеш присмехулник” е продадена в 40 милиона тираж на над 40 езика. Романът отдавна е причислен към световната класика.