Родителски притеснения станаха причина училищните власти в американския щат Вирджиния да забранят за учениците класическия роман на Марк Твен "Приключенията на Хъкълбери Фин" и "Да убиеш присмехулник" на Харпър Лий, съобщи theguardian.com. 

Както обикновено, проблемна се оказа думата "негър", която се среща обилно и в двата романа, въпреки че няма обидна конотация. В САЩ от години обаче употребата й е неприемлива и тя бива наричана евфемистично N-word. 

Националната коалиция срещу цензурата в САЩ обаче осъди действието. Според членовете й забраняването на класически книги е грешка. Именно те дават историческа представа за расизма в Америка и показват как се е развил този феномен през годините. Литературният език е изключително етичен и според коалицията читателите в ученическа възраст ще загубят, ако не прочетат романите. Книгите са и основно средство в борбата за свободата на словото в САЩ. Там обаче често се стига до подобни абсурди - през годините са били забранявани дори "Ромео и Жулиета" на Шекспир, както и Дневникът на Ане Франк. 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Жените се отнасят с пренебрежение към онези, които ги обичат и обичат тези, които ги пренебрегват.”

Мигел де Сервантес, испански писател, роден на 29 септември преди 476 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?