Дневникът на затворника от политическия затвор „Гуантанамо Бей“ Мохамеду Улд Слахи ще бъде филмиран за големия екран, съобщи flavorwire.com. Прожекцията ще бъде реализирана от продуцентите Лойд Левин и Майкъл Бройнър, които стоят зад хитове като „Полет 93“ и „Зелена зона“. Слахи вече 13 години е държан в американската база в Куба.

Слахи е затворник №790 в „Гуантанамо Бей“. Той беше задържан от ЦРУ през 2002 г. Мавританецът успява да научи английски и през 2005 г. започва да подготвя автобиографията си (дневник), в която описва изтезанията, на които го подлагат американските власти. Книгата излезе в началото на тази година на американския книжен пазар със заглавие „Guantanamo Diary“.

МОХАМЕДУ САЛХИ не е обвинен в нищо. Години наред той води правни битки с властите в САЩ, но така и не успява да извоюва свободата си. След излизането на „Guantanamo Diary“ в подкрепа на неговата кауза се изказаха известни актьори като Бенедикт Къмбърбач и Джъд Лоу.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.