СИЛВИЯ ГЕОРГИЕВА, "СЕГА"

След спорния въпрос 7 в матурата по български език грешка се появи и в задача номер 18 от теста по математика за зрелостниците. В първия случай от просветното министерство анулираха задачата, въпреки че не признаха фактическа грешка, а само семантична неточност, и решиха да дадат на всички ученици по 1 т. Във втория случай от МОН проявяват още по-голямо упорство и не смятат да предприемат действия.

В злополучния 18-и въпрос от матурата по математика от абитуриентите се иска да посочат дължината на втория диагонал на успоредник, като са дадени дължините на по-малката му страна и на по-малкия му диагонал - съответно 6 см и 8 см. Посочено е и че ъгълът между тях е 60 градуса. Според математици обаче такъв успоредник не съществува - ако човек започне да чертае въпросната фигура, то ще се окаже, че по-голяма й страна е по-малка от 6 см.

След цял ден умуване вчера от МОН излязоха с противоречиво обяснение, от което се разбира единствено, че задачата няма да бъде анулирана и че ведомството не вижда особен проблем в нея.

"Задачата не е за построение, а е тестова задача с избираем отговор и за нейното решение се изисква ефективно решение, т.е. най-краткият път за директно намиране на търсената величина. Поради това се предполага решение с прилагане единствено на косинусова теорема за триъгълника ABО (при стандартни означения за успоредник). При този подход не възниква противоречие с информацията за дължината на по-малката страна и като отговор се получава една от четирите предложени стойности. Затова при наличието на избираеми отговори има предпоставки това условие да се игнорира", гласи отговорът на МОН. 

От МОН съобщиха, че в близо 77% от досега проверените писмени работи е посочен верният отговор. Т.е. те не са в ситуация да обмислят хипотезата за анулиране на задачата, както бе случаят с подвеждащия въпрос от матурата по български език, объркал масово учениците. В същото време оттам обявиха, че ще търсят персонална отговорност за спорната задача, което индиректно говори за грешка.

ЕКСПЕРТ

Шефът на съюза на математиците проф. Николай Николов коментира за "Сега", че задачата би могла да се реши лесно, ако човек забрави за паразитната дума "по-малката страна" и я мисли като просто една от страните. По думите му обаче формална грешка в задачата има, тъй като обект като посочения не съществува.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Ако искате най-добрите филми да получават „Оскар“, трябва да има 10-годишна пауза между церемониите.“

Мат Деймън, американски актьор, роден на 8 октомври преди 54 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.