Матурата по български език и литература отново ще е експеримент. Това стана ясно от коментарите на учители по повод новината, че през май тя ще се проведе в три модула. 

В сряда министърът на образованието Николай Денков съобщи, че няма да има промяна в модела. Всъщност промяна в модела има - в предишните години изпитът се провеждаше по различен начин. За първи път миналия август пробно бяха въведени три модула. Тогава обаче беше поправителната матура и на нея се явиха малко зрелостници. Съответно никой не обърна внимание доколко е справедлива. 

Учителите по български език никак не са въодушевени от експеримента. 

"Това беше пробно, а те го въвеждат, без да отчетат, че за втория модул времето не е достатъчно. Повечето ми ученици първия модул го решават за 20-30 минути, но им трябва повече от 2 часа за 41-ва задача. Обичат да пишат и им трябва повече време. Не че ще ми обърнат внимание, но ще се опитам да реагирам", написа преподавателка в коментар за "Фейсбук" групата на учителите по БЕЛ. 

Както единствено skif.bg написа, промяната в провеждането на изпита е коренна. За най-лесните въпроси от теста учениците ще имат излишно цял час, а няма да имат достатъчно време за останалите два модула. Най-големият проблем е с писането на съчинение или есе, за което отреденото време само от два часа очевидно е недостатъчно. Учители посочиха, че дори на олимпиадите по литература за писмената работа се полага двойно повече време. А там се явяват най-талантливите. 

Темата за преписването и изтичането на верните отговори също вълнува педагозите. 

" Отговорите на матурите могат да изтичат само от колега, който е в зрелостната комисия!", отбелязва един от тях. "Учениците казват, че имат отговорите дни преди матурата", допълва друг. 

Изпитът миналия май предизвика скандал с полицейските мерки, взети срещу учениците - те бяха третирани като престъпници от министерството, та се наложи впоследствие да се дават обяснения и извинения. 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Оскар Уайлд правилно е забелязал, че истинският живот на човека не е непременно този, който той живее.”

Ник Хорнби, английски писател и сценарист, роден на 17 април преди 68 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.