Матурата по български език и литература отново ще е експеримент. Това стана ясно от коментарите на учители по повод новината, че през май тя ще се проведе в три модула. 

В сряда министърът на образованието Николай Денков съобщи, че няма да има промяна в модела. Всъщност промяна в модела има - в предишните години изпитът се провеждаше по различен начин. За първи път миналия август пробно бяха въведени три модула. Тогава обаче беше поправителната матура и на нея се явиха малко зрелостници. Съответно никой не обърна внимание доколко е справедлива. 

Учителите по български език никак не са въодушевени от експеримента. 

"Това беше пробно, а те го въвеждат, без да отчетат, че за втория модул времето не е достатъчно. Повечето ми ученици първия модул го решават за 20-30 минути, но им трябва повече от 2 часа за 41-ва задача. Обичат да пишат и им трябва повече време. Не че ще ми обърнат внимание, но ще се опитам да реагирам", написа преподавателка в коментар за "Фейсбук" групата на учителите по БЕЛ. 

Както единствено skif.bg написа, промяната в провеждането на изпита е коренна. За най-лесните въпроси от теста учениците ще имат излишно цял час, а няма да имат достатъчно време за останалите два модула. Най-големият проблем е с писането на съчинение или есе, за което отреденото време само от два часа очевидно е недостатъчно. Учители посочиха, че дори на олимпиадите по литература за писмената работа се полага двойно повече време. А там се явяват най-талантливите. 

Темата за преписването и изтичането на верните отговори също вълнува педагозите. 

" Отговорите на матурите могат да изтичат само от колега, който е в зрелостната комисия!", отбелязва един от тях. "Учениците казват, че имат отговорите дни преди матурата", допълва друг. 

Изпитът миналия май предизвика скандал с полицейските мерки, взети срещу учениците - те бяха третирани като престъпници от министерството, та се наложи впоследствие да се дават обяснения и извинения. 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Нищо не е по-коварно от еволюцията на обикновените прищевки, които се превръщат в желания.“

Томас Харди, английски писател, роден на 2 юни преди 183 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"