Резултатите по математика на седмокласниците са най-лоши от седем години насам, обяви Министерството на образованието. Слабите резултати са на първите модули по български език и математика, които уж са по-лесни и трябва да гарантират поне тройка.
Тази година тройка се пише при 16 точки резултат на теста, както през 2014 г. През м.г. за тройка са трябвали 18 точки. Критериите били намалени, тъй като задачите са се оказали по-трудни за учениците. Традиционно във втория модул се падат задачи, които не се учат в училище, а само на частни уроци. Затова на учениците не им помогна и това, че за първи път можеха да ползват лист с формули по време на изпита.
От общо 53 212 явили се 17 983 имат двойки на първия модул, където задачите са по-лесни. През 2015 г. двойките на тази част са били 14 939. Общо 12,11 %, или 3881 ученици, са получили крайна оценка двойка на двата модула, което е почти двойно повече спрямо миналата година. Отлични оценки имат 1127 ученици.
Рекорден брой двойки има и на теста по български език и литература - 9481. Миналата година слабите оценки са били 8154. Отличниците са 2523.
Учениците от София-град се представят най-добре и на двата изпита. По български след тях се нареждат Смолян, Търговище, Габрово и Варна, а по математика - Варна, Търговище, Кърджали и Бургас. На дъното на Враца, Сливен и Шумен.
МАТУРИ
"Всички подстъпи към крепостта, където се провежда изпитът, бяха отрязани", заяви министърът на образованието Меглена Кунева по време на парламентарния контрол. Тя отговори на въпрос за изтеклите преди приключване на матурата по български език и литература отговори на задачите въпреки мерките, които министерството било взело. "Изобщо не мога да съм сигурна, че отговорите, които са си купили журналистите, са правилните. Затова бяха камерите, квесторите, които не можеха да сядат - през цялото време трябваше да стоят прави. Училището беше превърнато в крепост, за да не изтича информация", каза Кунева.