Хайде днес без салюти, без бронирана техника, без километри георгиевски лентички да си спомни за тези, които загинаха. Поровете се в семейните си албуми и покажете снимките на вашите роднини, които не са се върнали. Ако нямате снимки, назовете имена, годините, в които са живели. Каквото помните.

Хайде да си направим парад - не бравурен, а такъв, какъвто трябва да бъде на този ден. 

Ще започна с моите близки.

Няма да пиша за баща ми Шалва Чхартишвили. Той воюва от 22 юни до 8 май и през цялото време беше на фронта, но му провървя и по чудо остана жив. Но чудесата не се случват с всички.

Братът на майка ми Яков Файнголд  (1915 – 1942) отиде на фронта, когато започна войната, въпреки че не беше служил в армията заради късогледство. Остави вкъщи жена и две малки деца. Стана радист, сержант, в 155 стрелкова дивизия в Ржевската кланица - най-страшното място на най-страшната война. Изчезна безследно. След много години се разбра, че е убит на 28 май 1942 г. в селото със скверното име Сукино. Там само по официални данни са загинали 228 хил. души, а едва една пета от тях са били разпознати и погребани. Останалите си лежат по гори и блата. Чичо ми също.

Фотография на чичо Яша няма. В годините след войната вдовицата му изгори всички снимки и писма от фронта. Защо - не знам. Мъката си има своя логика.

Братовчедът на майка ми Наум Файнголд (1923 – 1943) бил спортен, весел и нахален. Командир на батарея, лейтенант. Изчезнал безследно през февруари 1943 г., когато германците се опитвали да вземат реванш за Сталинград. В официално писмо, получено от майка му се казва: "В района са загинали над 20 хил. войници и офицери, като при погребването им повечето не са разпознати. Невъзможно е да се установи съдбата им".

Наум не доживя 20 години. Такъв млад го помнели само родителите му. А когато и те починаха, вече никой.

Така че отваряйте семейните архиви. Хайде да си спомним.

Текстът е публикуван на блога на писателя Борис Акунин borisakunin.livejournal.com по повод 9 май.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.