Таганският районен съд в Москва постанови днес глоба в размер на 30 000 рубли (малко над 600 лева) за писателя Борис Акунин, чието рождено име е Григорий Чхартишвили, за нарушаване на изискванията за дейностите, обусловени от статута на "чуждестранен агент", предаде ТАСС, като се позова на пресслужбата на съда.

Акунин е признат от Руската федерация за чуждестранен агент и е включен в списъка на терористите и екстремистите, допълва агенцията.

Той е световноизвестен най-вече с поредицата си от криминални романи с главен герой Ераст Фандорин, включително и "Турски гамбит", чието действие се развива по време на обсадата на Плевен в Руско-турската война.

"Съдът призна Г. Ш. Чхартишвили за виновен по част 5 на член 19.34 от Кодекса за административните нарушения на Руската федерация (нарушение на процедурата за дейността на чужд агент) и реши да му наложи административно наказание - глоба в размер на 30 хиляди рубли“, съобщават от съдебната пресслужба за ТАСС. Тази разпоредба предвижда отговорност за разпространение на материали на чужд агент чрез интернет без съответните инструкции, уточнява агенцията.

Басманният съд в Москва арестува Акунин задочно през февруари тази година. Той е обвинен по два члена на Наказателния кодекс на Руската федерация - публични призиви за осъществяването на терористична дейност, публично оправдаване на тероризма или пропагандиране на тероризъм, както и за публично разпространение на невярна информация за руските въоръжени сили, припомня ТАСС. По двете обвинения го заплашват съответно до 7 и до 10 години затвор.

Русия е обявила за международно издирване Акунин, който от 2014 година живее в столицата на Великобритания - Лондон, отбелязва ТАСС.

 

Източник: Иво Тасев, БТА

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин