„Най-опасната масова епидемия не е чумата или холерата, а психозата, която обхваща цялото население.” 

„Още не се родила жената, у която гордостта е по-голяма от любопитството.”

„Най-лошото престъпление не е варварството, не е и убийството, а предателството. Никога не предавай човека, който ти се е доверил”.

„Русия прилича на своя символ - орел с голямо тяло и две глави.” 

„Когато растеш в сурово общество, където всички лъжат, много млад се научаваш да си изграждаш собствено мнение, да решаваш сам, да правиш разлика между това, което хората говорят публично, и онова, което говорят в личния си живот. Това те учи да се съпротивляваш, да се противопоставяш на властта на установения ред.”

„Главното наслаждение за благородния мъж е преодоляването на несъвършенствата на своята натура.”

„Уважавай всеки с всички сили, докато той не ти покаже, че не е достоен за твоето уважение.”

„Преодоляването на трудности е едно от наслажденията в живота."

„От всички наслади, дадени на човек, най-изисканата е да ползваш мозъка си.”

„Голям народ, а хора - няма.”

 „Дори и да падаш в пропаст, не си затваряй очите от страх, а бъди нащрек - може да успееш да се хванеш за нещо.”

"Защо всичко, свързано с политика, има привкус на гнило и мръсно?"

„Най-отчаяните смелчаци обикновено са хора, лишени от въображение.”

„Ислямска държава е рак и трябва да бъде премахната. Няма други решения.”

„Винаги съм се интересувал от дявола, от дяволските герои. Те са привлекателни и харизматични, което ги прави опасни. Всичките ми романи се въртят около това.” 

„Путин има манталитета на тийнейджър от лошите предградия, какъвто впрочем е бил в началото. Той не е пораснал. Той вярва на другарите си и на правилата, които е създал с другарите си, но не и в закона. Той е мачо и е инфантилен.”

„Корупцията не е просто кражба - това е да използваш държавната система по най-различни начини. Когато даваш привилегии на своите приятели - това също е корупция. Когато не допускаш да понесат отговорност за престъпленията си хора, на които симпатизираш - това също е корупция.”

БОРИС АКУНИН – руски писател, преводач и литеротуровед, роден на 20 май 1956 г. Истинстото му име е Григорий Чхартишвили. През 1998 г. започва да публикува историко-криминалните си повести от серията за приключенията на Ераст Фандорин. Следват поредиците „Приключенията на сестра Пелагия“ и „Приключенията на магистъра“. Критиката нарича произведенията му „масова литература за интелектуалци“ и „интелектуални бестселъри“. Наред със занимателния сюжет, книгите на Акунин радват почитателите си със стил, заимстван от класиците на руската литература от XIX век, с алюзии и цитати от класически произведения на световната литература, в това число и криминалната. През 2000 г. е обявен за писател на годината в Русия.Тиражите на книгите му в Русия надхвърлят 10 милиона екземпляра. Книгите му са преведени на български, английски, немски, френски, италиански, японски и други езици. Някои от романите му са филмирани -  „Азазел“, „Турски гамбит“, чието действие се развива в България през Руско-турската война (1877-1878), „Статски съветник“. Противник е на управлението на Путин. В момента живее в Англия.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.