ВЛАДИМИР ЕСИПОВ, DW

Борис Акунин пише и публикува криминални романи от 1998-а година и е един от най-популярните автори в Русия. След началото на руската инвазия в Украйна авторът основа фондация "Истинската Русия" заедно с хореографа Михаил Баришников и икономиста Сергей Гуриев. Фондацията помага на жертви от войната. Тази седмица Акунин и колегата му Сергей Лебедев бяха специални гости на литературния фестивал в Берлин.

"Агресивен диктаторски режим"

На срещата с читатели Акунин отправи критики към западните политици, които отъждествяват руското ръководство с обикновените руснаци. "Русия е причинила много злини на света, но и много добрини. Не искам да се отказвам от добрите неща, които са руски. Не искам да ги предоставям на Владимир Путин. Непоносимо е, че Путин е олицетворението на Русия", казва писателят.

Според Акунин основните проблеми на Русия са прекалената централизация, империализмът и фактът, че огромната държава винаги е била поддържана само и единствено със сила. "Историята показва, че в моментите, в които насилието е спирало, държавата се е разпадала", отбелязва Акунин. Авторът смята, че ако Русия не промени основите на своето съществуване и не се превърне в истинска федерация, ще последва нова продемократична революция. Която обаче ще бъде последвана от връщане към авторитаризма.

Акунин е убеден, че руската война срещу Украйна заплашва целия свят. "Това не може да се сравнява с инвазията на Ирак в Кувейт. Тук става дума за агресивен диктаторски режим, разполагащ с ядрени оръжия, които нееднократно е заплашвал да използва. Докато този режим е начело на Русия, няма да има мир. Нашата задача е да подготвим края на режима", казва авторът.

Той уверява, че би се върнал в Русия, щом "тя се освободи от диктатурата". Но това може да се постигне само чрез революция, която трябва да бъде инициирана от руските граждани. Санкциите срещу режима няма да доведат до неговия колапс - само ще укрепят позициите на Путин. Затова западните политици трябва ясно да покажат, че са врагове на Путин, но не и на руския народ. "Западът не бива да изолира руснаците - трябва да изолира само Путин", подчертава Акунин. Той допълва:  "Да, в момента в Русия няма настроения за революция. Но тя е неизбежна. Въпросът е само кога ще се случи и колко животи ще бъдат пожертвани дотогава".

"Срамно е да сме безразлични"

"Всички ние, включително тези, които сме далеч от войната, трябва да преосмислим живота си", смята Акунин. Според автора е срамно и неморално да се страни от случващото се, да се проявява безразличие или дори да се стига до криене от проблема. "Този проблем е част от живота ни. За украинците е трагедия, но те са наясно със своята позиция, защото защитават родината си. За руснаците е много по-сложно. "Разделението в руското общество е колосално. Много хора още са на страната на Путин."

На неизменния въпрос какво може да се направи занапред, Акунин отговаря: "На първо място, не бива да се обезкуражаваме. Второ - трябва да забравим незначителните си различия и да се обединим. На трето място - трябва да се говори с руснаците, те да бъдат убеждавани, да им се набавя информация. Не бива да бъдат обиждани - трябва да се търси общ език с тях, защото това, в което Русия ще се превърне утре, зависи от хората, които са там сега".

Борис Акунин обяви и, че в новата му книга действието ще се развива в Русия през 2023-а година - след колапса на настоящия политически режим, което обаче не носи нищо добро на руснаците. "Ужасна история е. Разказвам за сценарий, в който свалянето на режима не означава победа на доброто."

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.