Анита Димитрова, "СЕГА"

Румънският режисьор Раду Жуде се увенча с голямата награда "Кристален глобус" от приключилия преди вечер кинофестивал в Карлови Вари. Отличеният филм "Не ми пука дали ще останем в историята като варвари" разказва за етническите прочиствания, извършвани от румънската армия през 1941 г. Идеолог и главен изпълнител на нацистката доктрина в Румъния е мрачно известният маршал Йон Антонеску, който осъществява холокост не само по отношение на еврейското население (стотици хиляди жертви), но и спрямо местните цигани. "Щастлив съм да връча "Кристалния глобус" на режисьора Раду Жуде, чийто филм грабна сърцата ни", заяви президентът на фестивала Иржи Бартошка.

Филмът е с миноритарно българско продуцентско участие, имаме и малък творчески принос - чрез грима на Петя Симеонова. България бе копродуцент и на предишния филм на Раду Жуде "Аферим", но все пак би било несправедливо да си приписваме част от успеха на филма. Авторско българско участие в Карлови Вари 2018 г. нямаше. На фестивала в чешкия балнеокурорт, който тази година се проведе за 53-ти път, имаше и още една копродукция с наше участие - "Братя" (Турция, Германия, България, 2018) на турския режисьор Йомюр Атай, останал извън наградите. 

Специалната награда на журито бе за Sueno Florianopolis на Ана Кац от Аржентина. Филмът от Южна Америка отнесе и приза за най-добра актриса (Мерседес Моран). Израелският актьор Моше Фолкенфлик се окичи със съответната статуетка при мъжете за "Избавление", а най-добър режисьор е представителят на домакините Олмо Омерзу с младежката история "Зимата лети". Руската кримка "Скачачът" и "История на любовта" на Соня Прошенц са със Special Mention. Призът за най-добър документален филм отиде при сериозното биографично изследване на Виталий Мански "Очевидците на Путин". Наградата на публиката изненадващо тази година спечели филм отпреди 30 години.

Класиката "Рейнман" на Бари Левинсън бе прожектирана в Карлови Вари (режисьорът гостува и бе награден с почетния "Кристален глобус") и отново, както през 80-те, предизвика всеобщ възторг. На закриването в хотел "Термал" - соцмастодонт, издържан в стил необрутализъм - се появи и холивудската звезда Робърт Патинсън ("Здрач"), който също получи приз извън състезателната програма на фестивала. 

„Жената, която не обича недостатъците на своя мъж, не обича и него самия.“

София Лорен, италианска актриса, родена преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.