Режисьорът Кристофър Нолан и неговата съпруга и продуцент Ема Томас ще получат британските звания рицар и дама за заслуги към киното, съобщиха световните осведомителни агенции.

Новината за отличията е малко изненадваща, тъй като обикновено те се връчват два пъти в годината - веднъж по случай новата година и след това през ноември на рождения ден на крал Чарлз Трети, който ги присъжда. Рядко те се присъждат извънредно след специални постижения, често свързани със спорта и изкуството.

Отличията се връчват официално на церемония в Бъкингамския дворец, често лично от монарха на Великобритания. Понастоящем обаче кралят не поема никакви официални задължения, тъй като се лекува от рак.

Признанието на Нолан и Томас идва, след като биографичният им филм „Опенхаймер“ спечели редица престижни световни награди. По-рано този месец роденият в Лондон режисьор получи първия си „Оскар“ за режисурата на филма за „бащата на атомната бомба“, в който ирландският актьор Килиън Мърфи изпълнява главната роля. Преди това той е бил номиниран за шест награди „Оскар“, но никога не е печелил приза за режисура до тазгодишната церемония.

Освен това за първи път двойката печели „Оскар“ и БАФТА за най-добър филм, след като преди това е била номинирана за научнофантастичния филм „Генезис“ от 2010 г. и военния трилър „Дюнкерк“ от 2017 г.

През годините Томас си е сътрудничила с Нолан по всички негови големи игрални филми, включително трилогията „Черният рицар“, „Интерстелар“ от 2014 г. и „Тенет“ от 2020 г.

Роден в Лондон в семейството на баща британец и майка американка, Нолан учи английска литература в лондонския „Юнивърсити колидж“ (UCL), като избира училището заради възможността да се занимава с кино.

Там се запознава и с бъдещата си съпруга Ема, от която има четири деца - Флора, Оливър, Рори и Магнус.

Заедно основават и управляват продуцентска компания „Синкопи“, която стои зад много от техните блокбъстъри.

 

Източник: Христо Кьосев, БТА

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.