Соня Йончева ще събере елита на музикалната сцена в София за специалния сезон, наречен „Съкровени гласове“, съобщиха от екипа на българската певица.

Веднъж в месеца, от октомври 2023 г. до месец май на 2024 г., нейната продуцентска компания SY11 ще представя у нас някои от най-актуалните имена на световната оперна сцена с рецитали и тематични програми, включващи значими композитори и произведения.

В първия сезон „Съкровени гласове“ са включени седем рецитала.

Откриващата гала на 27 октомври в зала „България“ е посветена на тангото. Световноизвестният уругвайски баритон Ервин Шрот пристига за първи път в София по покана на Йончева, за да представи една от най-популярните си програми, с която обикаля света. Тя е вдъхновена от тангото, което се ражда в Уругвай преди да бъде пренесено я Аржентина.

Шрот се смята за един от най-добрите интерпретатори на танго днес в света.

Ервин Шрот стана популярен преди години и с оригиналната си интерпретация на главната роля в операта „Дон Жуан". Този сезон той отново блести с нея в репертоара на Кралската опера в Лондон, припомнят от екипа на Соня Йончева.

Последно Шрот беше гледан у нас в края на миналата година, в специална прожекция в НДК, от поредицата Opera in Cinema. Спектакълът „Три звезди в Берлин“ бе с участието на Анна Нетребко, Йонас Кауфлан и Ервин Шрот, които изпълниха произведения на Моцарт, Пучини и Верди.

В афиша на сезон „Съкровени гласове“ са включени още италианската звезда Фреди де Томазо с рецитала „Под звездите на Наполи“ – през ноември,  Якуб Орлински – с рецитала с пиано „Прощаване“, Фатма Саид и „Египетско слънце“ – през март, Елза Драйзиг и „Северно сияние“ – през април, и Клементин Марген с рецитала „Париж и нощта – в края на май 2024 г.

Соня Йончева ще представи на 2 декември своя рецитал, носещ името на предишния й албум „Прераждане“, заедно с фестивален оркестър „Изкуството на барока“ с диригент Зефира Вълова. За първи път Йончева изпълни този рецитал при голям успех на фестивала в Залцбург преди няколко години, припомнят от екипа на сопраното.

„Този интересен рецитал изнесох по време на пандемията в Залцбург и видях хора да излизат от залата с насълзени очи. И знаете ли защо? Защото бях включила в програмата една българска народна песен – „Заблеяло ми агънце“. Те не разбираха текста, но очевидно бяха трогнати от самата мелодия и цялата красота на българския фолклор. И за мен всичко това беше много вълнуващо“, разказва Соня Йончева.

Сезонът „Съкровени гласове“ е замислен като паралелен минисезон в зала „България“, който ще представя предимно певци в един по-интимен формат. Йончева е почитател на камерната музика и обича да изнася рецитали само с един инструмент, например лютня. Певицата казва, че й се е случвало в богатата си кариера да пее само с китара или с малък оркестър от барокови музиканти.

„Намирам тази форма на представяне много интересна, защото публиката се докосва до нас по един по-директен начин. В обичайното оперно представление има декори, перуки и много други условности, през които е трудно да видиш човека, докато рециталът скъсява дистанцията между артиста и зрителя в едно общо, съкровено съпреживяване на изкуството“, казва още Йончева.

 

Сезонът с музикални величия в зала „България“, ще бъде сниман и отразен от телевизия „Медичи“, специализирана в програми с класическа музика и опера.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.