Соня Йончева ще събере елита на музикалната сцена в София за специалния сезон, наречен „Съкровени гласове“, съобщиха от екипа на българската певица.

Веднъж в месеца, от октомври 2023 г. до месец май на 2024 г., нейната продуцентска компания SY11 ще представя у нас някои от най-актуалните имена на световната оперна сцена с рецитали и тематични програми, включващи значими композитори и произведения.

В първия сезон „Съкровени гласове“ са включени седем рецитала.

Откриващата гала на 27 октомври в зала „България“ е посветена на тангото. Световноизвестният уругвайски баритон Ервин Шрот пристига за първи път в София по покана на Йончева, за да представи една от най-популярните си програми, с която обикаля света. Тя е вдъхновена от тангото, което се ражда в Уругвай преди да бъде пренесено я Аржентина.

Шрот се смята за един от най-добрите интерпретатори на танго днес в света.

Ервин Шрот стана популярен преди години и с оригиналната си интерпретация на главната роля в операта „Дон Жуан". Този сезон той отново блести с нея в репертоара на Кралската опера в Лондон, припомнят от екипа на Соня Йончева.

Последно Шрот беше гледан у нас в края на миналата година, в специална прожекция в НДК, от поредицата Opera in Cinema. Спектакълът „Три звезди в Берлин“ бе с участието на Анна Нетребко, Йонас Кауфлан и Ервин Шрот, които изпълниха произведения на Моцарт, Пучини и Верди.

В афиша на сезон „Съкровени гласове“ са включени още италианската звезда Фреди де Томазо с рецитала „Под звездите на Наполи“ – през ноември,  Якуб Орлински – с рецитала с пиано „Прощаване“, Фатма Саид и „Египетско слънце“ – през март, Елза Драйзиг и „Северно сияние“ – през април, и Клементин Марген с рецитала „Париж и нощта – в края на май 2024 г.

Соня Йончева ще представи на 2 декември своя рецитал, носещ името на предишния й албум „Прераждане“, заедно с фестивален оркестър „Изкуството на барока“ с диригент Зефира Вълова. За първи път Йончева изпълни този рецитал при голям успех на фестивала в Залцбург преди няколко години, припомнят от екипа на сопраното.

„Този интересен рецитал изнесох по време на пандемията в Залцбург и видях хора да излизат от залата с насълзени очи. И знаете ли защо? Защото бях включила в програмата една българска народна песен – „Заблеяло ми агънце“. Те не разбираха текста, но очевидно бяха трогнати от самата мелодия и цялата красота на българския фолклор. И за мен всичко това беше много вълнуващо“, разказва Соня Йончева.

Сезонът „Съкровени гласове“ е замислен като паралелен минисезон в зала „България“, който ще представя предимно певци в един по-интимен формат. Йончева е почитател на камерната музика и обича да изнася рецитали само с един инструмент, например лютня. Певицата казва, че й се е случвало в богатата си кариера да пее само с китара или с малък оркестър от барокови музиканти.

„Намирам тази форма на представяне много интересна, защото публиката се докосва до нас по един по-директен начин. В обичайното оперно представление има декори, перуки и много други условности, през които е трудно да видиш човека, докато рециталът скъсява дистанцията между артиста и зрителя в едно общо, съкровено съпреживяване на изкуството“, казва още Йончева.

 

Сезонът с музикални величия в зала „България“, ще бъде сниман и отразен от телевизия „Медичи“, специализирана в програми с класическа музика и опера.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

"Изчезна срамът в обществото. Модерно е да си правиш сам имидж, да си създаваш образ. Не е вече чудно никому, че по телевизията един човек говори за себе си със суперлативи."

Ицко Финци, български актьор, роден на 25 април преди 92 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.