ГЕОРГИ ПЕТРОВ

Познавам книгите на Румен Василев – „Масонската ложа и братството на Левски”, „Свещеният триъгълник” и  „Свобода или смърт”.  Затова искам да маркирам достойнствата на новата му -„Невидимата искра на Възраждането”.  И тя избърсва праха от имената на видни българи от Възраждането, които са изгубили блясъка си незаслужено. 

1. Героите:

– Осман Пазвантоглу – загадъчен отцепник от властта на султана, страшилище за войската му, за когото са чували само във Видин;

– Софроний Врачански, който не е само автор на “Житие и страдание грешнаго Софрония”, а изключителен дипломат;

– Антон Йоанович, който не е само вдъхновител и спомоществовател на Рибния буквар на Петър Берон – в новото издание името му е изчезнало от корицата;

– Петър Берон, който далеч не е само автор на Рибния буквар;

– Васил Априлов, който не е само основател на Габровската гимназия, а и Никола Палаузов;

– Никола Пиколо, за когото само малко на брой търновци си спомнят в наши дни;

– Георги Раковски, който не е само автор на “Горски пътник”, а изключителен, направо екшън герой на Възраждането;

– Драган Цанков, който не е само депутат русофил след Освобождението;

– И още много други национални герои.

2. Много важен ефект – всички тези хора са свързани помежду си. Действията им не са случайни, те не действат стихийно, част са от организация.

3. Книгата е много добросъвестно и почтено изследване на пренебрегвани и нарочно изтрити исторически факти от науката след 9 септември 1944 г. За жалост и в наши дни изследванията на някогашните историци все така са потънали в забрава.

4. Въпреки че е документално изследване, тя е толкова увлекателно написана, че се чете като роман.

5. Книгата поставя силен акцент върху читалищата и тяхното възникване през Възраждането. Разкрива създателя им, историята им, структурата им. Те са “невидимата искра”, от която пламва революционният пламък.

6. Изследването на Румен Василев разглежда българските земи като част от пъзела на Европа през 19-и век и запълва много празнини в историческите ни представи.

7. Книгата кара читателя да мисли, да прави връзки и асоциации, да задава въпроси и да получава отговори. Това в крайна сметка носи удоволствие, а каква полза от книга, която не носи удоволствие?

Приятно четене!

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мисля, че генерално човек не може да живее без религия. Някои могат да я заместват с култура, какъвто е случаят при мен.”

Марио Варгас Льоса, перуански писател, роден на 28 март преди 89 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...