Известният американски режисьор Куентин Тарантино е готов с дебютният си роман. През 2019 г. той съобщи в разговор със Скорсезе, че пише книга. Романът се казва „Имало едно време в Холивуд. Роман“ и ще се разпространява в книжарниците от 29 юни. Вече се правят предварителни заяви. Любопитното е, че книгата не е продължение на едноименния филм, а по-скоро преразказ с добавена предистория.

Това е съобщил лично Тарантино при гостуването си в Pure Cinema Podcast, предаде  Indiеwire. 

Режисьорът обяснява, че не става дума за романизация на сценария с включване някои отпаднали сцени, а „по-скоро цялостно преосмисляне на филма. Tарантино е писал книгата 5 години, защото това е бил неговият начин да проучи и да разбере по-добре героите си — като се опита да разкаже за тях в литературна форма.

„Имаше твърде много неща, които написах и проучих, без да ги използвам във филма, защото нямаше начин да се разкаже толкова много в един филм. Нали знаете как вземате тромав роман и се опитвате да го превърнете във филм?  Е, за мен романът е голямата, тромавата версия на филма“. 

Един от героите в „Имало едно време в Холивуд. Роман“, е представен много по-цялостно, отколкото във филма. Това е каскадьорът Клиф Бут, изигран от Брад Пит толкова убедително, че  му донесе „Оскар“ за най-добър поддържащ актьор.

“Във филма Клиф е истинска загадка. Човек се чуди - откъде се е взел тоя, какво е правил преди? — казва Тарантино. — И едно от нещата в книгата е, че от нея ще научите много повече за миналото му“. 

В романа след всяка позната история от филма следва глава, която ни връща във времето и разказва случай от миналото на Клиф. Режисьорът нарича всяка една от тези глави „странно, малко криминале с Клиф в главната роля“.

 

„Жената, която не обича недостатъците на своя мъж, не обича и него самия.“

София Лорен, италианска актриса, родена преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.