Пламен Дойнов – ректор на Нов български университет, е носителят на голямата награда от Националния поетичен конкурс „Христо Фотев“. Той е отличен за стихосбирката си „Влюбване в диктатора“, публикувана през 2020 г. Церемония  по награждаването се състоя в бургаския драматичен театър „Адриана Будевска“ .

"Благодаря на журито, на Община Бургас, на духа на Христо Фотев, благодаря на прекрасните колеги поети, с които заедно сме номинирани и с които заедно участваме в поддържането на крехката надежда, че поезията скоро няма да умре", сподели по време на церемонията проф. Дойнов.

Той посочи Христо Фотев за свой учител по нова политическа поезия и даде пример със стихотворението му "Тържествена литургия за делфините":

"То започва така: "Помня - морето миришеше на престъпление…" и по нататък се разгръща ужасяващата картина за убийството на себеподобни, убийството на приятели, чийто думи не разбираме. То се появява на 1 октомври 1968 година във вестник "Черноморски фронт" и първоначално е озаглавено "Из лято 68". В първия си вариант то е грандиозна алегория за интервенцията на т.нар. варшавски войски в Чехословакия. Това е един голям урок на Христо Фотев за всички нас", заяви Дойнов.

По традиция наградата се присъжда на рождения ден на поета Христо Фотев - 25 март. Конкурсът е едно от най-значимите литературни събития в България. Тази година в него участваха 77 творци с 90 новоиздадени в последните две години стихосбирки. Председател на журито беше Керана Ангелова.

„Влюбване в диктатора“ е последната стихосбирка на проф. Дойнов, писана между 2017 и 2020 г. Част от нейните текстове бяха представени в поетическото четене Нова политическа поезия: Втора нощ на 19 ноември 2018 г. в София. Сред заглавията са: „Нарцис и Психея, или В страната на суетните генерали“, „Защо Господ не е българин“, „Философия на контрапротеста“, „Сърцето на вицепремиера“, „Докато получавам орден „Стара планина“ – първа степен“, „Юлия К. твърди, че не е агент“, „Автобус пада в Искърското дефиле“, „Кои евреи?“, „Фашизоиди оплождат клетка“, „Извънредно положение“ и др.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПОЗИЦИЯ

    Библио-сарайският синдром

    В България проруската Пета колона е проникнала масово в парламента, правителството, президентството (особено!) и в съдебната система. Ние сме единствената страна в ЕС и НАТО, начело на която стои отявлен прорашистки държавен глава

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 7години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията