Наградата за поезия „Христо Фотев“ тази година бе присъдена на Александър Секулов, съобщи bulphoto.com. Той получи пластика "Перо" на скулптора Валери Желязков.

Конкурираха го Александър Христов, Милка Стоянова, Петър Чухов и Пламен Дойнов.

В националния конкурс за поезия участваха 70 поети със стихосбирки, издадени през последните две години.  

Журито беше състав: Ваньо Вълчев - поет от Бургас, Иван Гранитски от Съюза на българските писатели, Митко Новков от Сдружението на българските писатели, Росен Друмев от Бургаската писателска общност и носител на наградата "Христо Фотев", Веселин Пренеров - председател на Комисията по култура в Общинския съвет в Бургас. 

През декември Секулов спечели и наградата "Николай Кънчев".

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.