Бургас ще почете Христо Фотев на 27 юли с поредица от събития, съобщи БНР, позовавайки се на общината в крайморския град. Инициативата е наречена „20 години без Христо, но с поезията му завинаги”.

С личен кът „Насаме с Христо”, фотографска изложба, рецитал пред паметника на поета в Морската градина и филми с участието на Фотев, Бургас ще отбележи 20-годишнината от кончината на поета. Роденият през 1934 година в Истанбул творец умира на 27 юли, но остава завинаги в историята на българската литература със стиховете си, вдъхновени от Бургас, морето и любовта.

Лични вещи на Фотев, сред които любимите му стол и пепелник, пишещата машина от времето, когато е бил главен редактор на списание „Море”, интересни ръкописи от сценарии, рецензии на книги и любопитни фотографии ще бъдат достъпни за бургазлии и гости на града.

Всеки, който желае да се докосне до света на бохема - явление в българската литература, ще може да го направи в Дружеството на бургаските писатели, ул. „Вола” №1, от 10 до 17 часа. Там ще бъде разположена и интересна фотографска изложба на Вяра Стефанова. Тя е запечатала поета на лични и обществени събития.

Акцент в програмата са и четири филма с участието на Христо Фотев. Те ще бъдат излъчени в Центъра за съвременно изкуство и Библиотека на 27 юли. Прожекциите са с начален час 16.30:

* 16.30 часа - „100 години Окръжна библиотека „Пейо К. Яворов” – Бургас” и „60 години БХГ „Петко Задгорски - Бургас”;

* 18.00 ч. - „Поетът” - документален филм за Христо Фотев на Росен Петров;

* 19.00 ч. - „Озарение”: документален филм, дело на Христо Димитров - Хиндо и Христо Симеонов, 45 мин.;

* „Провинциалисти” - Документален филм от Елена Владова, 1974 г.

От 18.30 ч бургаските писатели ще почетат паметта на Фотев пред паметника му в Морската градина. Тогава ще прозвучат любими стихове и посвещения към поета.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Никой възрастен не може да издържи кръста, който носи детето.“

 Франсоа Мориак, френски писател, роден на 11 октомври преди 139 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.