Изключително беден и забравен от правителството в далечния Рим, градът дълго време гниеше. Това обаче се промени. Европейската столица на културата Матера сега очарова с древна история и свежи идеи, разказва "Дойче веле".
"Никога не съм виждал такава картина на мизерия", писа за южния италиански град през 1945 г. Карло Леви, италиански доктор, художник и писател. Поддръжник на опозицията, Леви е бил пратен в затвор в региона Базиликата от режима на Мусолини. В своя книга той описва бедния пейзаж, където овчари, техните семейства и стада живеят без течаща вода и електричество, с оскъдни здравни грижи, далеч от останалата част на света. Матера също се намира в този регион и била обявена за "италиански позор" - имидж, от който градът трудно се отървал.
През 1993 г. той бе обявен за част от световното наследство на ЮНЕСКО, а тази година е една от двете европейски столици на културата заедно с Пловдив. Карло Леви не доживял да види преобразяването на града.
Нов имидж
Матера е един от най-старите градове в Европа с история от над 8 хил. години. Фермери и овчари първо живели в скални жилища, наречени "саси", което означава "камъни". Градът после прераснал в конгломерация от къщи, църкви и манастири, изсечени в скалите. Хората били преместени на нови места след Втората световна война и скалните жилища започнали да западат, докато туристическата индустрия не ги открила.
Междувременно много от древните "саси" били превърнати в луксозен хотел, привличащ посетители от целия свят. Броят на туристите се е утроил от 2011 г. според Паоло Вери, ръководител на фондация "Матера 2019".
Временни жители
Вълната изненадала и притеснила малкия град, който отчаяно иска да избегне масовия туризъм. "Така че развихме стратегия, която може да помогне на други малки градове, също страдащи от масов туризъм", казва Вери пред "Дойче веле". "Ние не гледаме на нашите посетители като на туристи, а като на "временни жители", допълва той, като обяснява, че градът им издава паспорти, което автоматично превръща туристите в част от града. "Искахме да насърчим диалога между хората, които живеят тук, и хората, които са само на посещение; не можем просто да оставим града на хората, които предлагат стаи чрез AirBnB, защото така той може да загуби идентичността си."
Вместо да забранят добре познатата платформа за потребителите, Паоло Вери и екипът му решили да интегрират 500-те доставчици на AirBnB в проекта си за "временно жителство", който приканва туристите да разгледат и други части на града. Вери и екипът му разработили пет тура, които дават на посетителите и възможност да видят каква е била Матра през 30-те години. "Искахме да създадем нови възможност", казва той.
За разлика от Венеция Матера реши да не налага такса за влизане. Според Вери градовете не трябва да са отворени само за богатите хора. "Не искам Матера да се превърне в "Дисниленд", допълва той.
"Отворено бъдеще"
Матера избра "Отворено бъдеще" за свое мото като Европейска столица на културата. Градът ще започне празненствата по този повод с традиционна светлинна церемония на 18 януари, която ще бъде последвана от откриването на осем изложби. На следващия ден 2019 музиканти от цял свят ще участват в парад по улиците на града.
След Флоренция (1986), Болоня (2000) и Генуа (2004) Матера е четвъртият италиански град, избран за Европейска столица на културата.