В Иран остро реагираха на новината, че холивудската звезда Леонардо ди Каприо ще влезе в ролята Руми в нов биографичен филм за персийския мистик и поет, съобщи „Al-Monitor.”

„Дали западните продуценти разбират източната мистика? Разбират ли смисъла на „Маснауи“ (персийския Коран)? И могат ли те по принцип да достигнат до дълбочината на тези неща? За съжаление, отговорът е не”, коментира иранският кинокритик Реза Седиг.

Според него холивудските филми за Изтока изкривяват реалността, защото създателите им не разполагат с достатъчно познания за ориенталския манталитет. За пример той сочи филма „Ной” на Дарън Аронофски.

Иранските потребители на „Туитър”също изразиха несъгласието си Ди Каприо да играе Руми.Те също така неодобряват и се възмущават, че Робърт Дауни-младши ще играе учителя на Руми Шамс Тебризи.

„Защо бели хора ще влязат в ролята на такива легендарни личности?”, пита ползвателят на „Туитър” Ильваад Исса.

Инициирана е петици за премахването на бели актьори от предстоящия филм. Засега са събрани 14 хил. подписа.

Датата за началото на снимките все още не е обявена. Над сценария работи Дейвид Францони, известен от филмите „Гладиатор” и” Амистад”. Лентата е съвместен проект на САЩ и Турция.

РУМИ е роден през 1207 г. в град Балх, днешен Афганистан, тогава Източна Персия. Баща му е известен за времето си учен и мистик и преподава на сина си всички натрупани от него знания. Заради нашествията на Чингиз хан, семейството напуска родния град и се отправя на дълго пътешествие през Багдад, Мека, Медина и Дамаск. Навсякъде бащата е посрещан и акламиран от свои последователи. След 10-годишно странстване семейството се установява в днешна Анадола, наричана тогава Рум, оттук и името „Руми“, с което по-късно синът Джалал ад-Дин Мохамед Балх ще стане известен не само в мюсюлманския свят. Установяват се в Кония, където бащата създава медресе – мюсюлманско духовно училище. Градът тогава е един от големите духовни центрове на мюсюлманството, а не само столица на селджукските турци. Едва навършил 18 години Руми се жени по настояване на баща си и година по-късно има син. На 40 години достига върха на живота си и има всичко – пари, голям дом, богатство и слава. Заради авторитета си Руми е наречен Мевляна – водач, господар на своите ученици. 

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...