Холивудската звезда Леонардо ди Каприо публикува в социалната мрежа „Instagram” снимка на сибирския „Оскар”. В текста под фотографията актьорът благодари на жителите на Якутия за забележителния подарък. Специална благодарност Ди Каприо  изказва на якутските жени, които дариха бижутата си, за да бъде създадена статуетката. Актьорът отбелязва, че Якутия е най-студеното населено място на планетата, но въпреки това е изключително уязвимо място заради промените в климата.

На 16 март стана ясно, че сребърната статуетка, изработена в Якутия по аналогия на „Оскар”-а, е вече предадена на Ди Каприо. До 28 февруари, когато се състоя церемонията по връчването на наградите на американската филмова академия, тя е била завършена. Якутският „Оскар” е направен от бижутера Руслан Нуестроев и като размер е идентичен с оригинала. За направата му  жители на Якутия събраха близо килограм и половина сребро и три грама злато.

Ди Каприо е много популярен в Русия и заради руските си корени. Баба му е родена в Руската империя. 

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...