"Архивът на Бах в Лайпциг" купи 59-те тома от първото Бахово издание, което някога е принадлежало на Густав Малер, съобщи classicfm.bg. Изданието е публикувано в Лайпциг през 1851 г. по поръчка на Баховото общество (Bach Gesellschaft).

Четири от тези томове (Коледна оратория, Изкуството на фугата, Оркестрови сюити, Цигулкови сонати) съдържат обширни обяснения, написани лично от композитора, както и някои партитури с аранжимента му на „Гавот“ от Оркестрова сюита №3  в ре мажор на Бах BWV 1068 (през 1909 г. Малер подготвя тази Бахова сюита за симфоничен оркестър, като частите са вдъхновени от увертюрите в третата и четвъртата оркестрови сюити BWV 1068 и 1069). 

Престоят на младия Малер в Лайпциг (1886-1888) като Капелмайстор в Общинския театър на града вероятно е довел до срещата му с Баховата музика. През ХIX век германският град е епицентър на култа към Бах, след като през 1839 г. Менделсон преоткрива Матеус Пасион.

Пълното издание на Bach Edition се състои от 61 тома. Том IV (Матеус Пасион) и последният, публикуван след смъртта на композитора, липсват в библиотеката на Малер. Колекцията е наследена от неговата вдовицата Алма Малер и по-късно от дъщеря му Ана (1964) и внучката му Марина Фистулари-Малер (1988). През 1992 г. те са придобити от частен колекционер по време на търг, проведен от аукционната къща Sotheby’s в Лондон.

От сега нататък новият собственик на ценното издание ще бъде Архивът на Бах в Лайпциг, който позволява за първи път публичен достъп до тези материали за музикални изследвания. Покупката е възможна благодарение на средства, осигурени от благотворителни организации, културни фондове и множество дарения от частни лица. Архивът на Бах планира да покаже томовете като част от специална изложба в Музея на Бах в Лайпциг.

„Благоразумното момиче не трябва да влиза в разговори с непознати жаби.“

Шарл Перо, френски писател, роден на 12 януари преди 397 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…