Оригиналната партитура на Симфония №2 "Възкресение" на Густав Малер е продадена на аукцион в Лондон за рекордната сума от 4,6 млн. евро, съобщи derstandard.at. Нотната тетрадка от 232 страници е най-скъпо продаденият музикален ръкопис за всички времена. 

Купувачът, както обикновено, е анонимен и е наддавал по телефона. Конкуренцията за партитурата е била огромна. Според "Сотбис" цената на творбата е сравнима с интереса към деветте симфонии на Моцарт, продадени през 1987 г. за 2,9 млн. евро и Втора симфония на Шуман, купена през 1994 г. за 1,8 млн. евро. 

Симфония №2 е за 90 музиканти и хор е композирана между 1888 г. и 1894 г. Произведението на Малер е било наследено от неговата вдовица Алма. През 1920 г. тя предава партитурата на диригента Вилем Менгелберг. Наследява го специалистът по музиката на Малер - Гилбърт Каплан, който почина през януари. Той се е изявявал като диригент любител и е дирижирал с различни оркестри творбата на Малер над 100 пъти.  

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„В приятелството може да се избира толкова малко, колкото и в любовта.”

Паул фон Хайзе, германски писател, роден на 15 март преди 195 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...