„Симфония № 8“ на Густав Малер-  една от най-великите симфонии на всички времена, отново ще прозвучи в България.  Музикалното произведение е създадено за многобройни състави – оркестър, хор и солисти, и затова е наричано “симфония на хилядата”. 

Огромният му мащаб е причината да не се изпълнява често в България, независимо че фигурира в репертоара на световните класически сцени. За последен път в София Симфония №8 е звучала през далечната 1991 г., а обединяващото с предстоящото й изпълнение е, че пред диригентския пулт отново застава маестро Емил Табаков. Концертът е на 27 юни зала 1 на НДК. Цените са от 10 до 40 лв.  

Произведенията на австрийския композитор Густав Малер притежават едновременно вокална и инструментална сила. Още на премиерата си в Мюнхен Симфония №8 печели одобрението на публика и критика. В нея традиционно песимистичния Малер за първи път звучи оптимистично, а произведението е израз на увереността в силата на човешкия дух. Специалистите сравняват концертите на Малер само с преживяване при метидация. Възторгът от музиката му продължава и до днес – “Симфония на хилядата” е в топ 10 на най-великите симфонии в класация, изготвена от ВВС и е запечатана в аудио записи в изпълнение на най-големите оркестри в света.

Подготовката за представянето на Симфония №8 на сцената на зала №1 на НДК започва преди близо година. Софийската филхармония като организатор на концерта отправя покана към Симфоничния оркестър на БНР да се присъедини към мащабното събитие. По този начин в изпълнението на инструменталната част ще се включат 140 филхармоници. Внушително ще е присъствието на вокални състави – 100 деца, 150 певци смесен хор и 8 солиста. В продукцията участват Националният филхармоничен хор „Светослав Обретенов” и детският филхармоничен хор с диригент Славил Димитров, Детският радиохор с диригент Венеция Караманова и смесеният хор на БНР с диригент Любомира Александрова.

Международното присъствие в събитието идва от Австрия – страна, която приема от България председателството на Съвета на ЕС. Всичките 8 солисти са с кариера в страната с традиции в класическата музика - Бианка Кох, Елизабет Пратчер, Колет Бушел – сопрани, Валтрауд Винзауер и Лаура Оливия Шпенгел – алти, Максимилиан фон Лютгендорф – тенор, Томас Вайнхапел – баритон, Андреас Йозеф Матерсбергер – бас.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Нищо не е по-коварно от еволюцията на обикновените прищевки, които се превръщат в желания.“

Томас Харди, английски писател, роден на 2 юни преди 183 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"