Художникът и реставратор Владо Руменов открива своя изложба с абстрактна живопис на 7 септември от 18 ч. в столичната галерия "Сезони" на ул. "Кракра" 2А. 

„Пътеката, поглед назад...” може да бъде разгледана до 18 септември. Куратор на експозицията е Яра Бубнова - зам.-директор на Националната галерия и директор на Института за съвременно изкуство.

"Изложбата е опит за равносметка на един не много интензивен, а освен това и криволичещ, да го нарека по-претенциозно творчески път. Затова и не „пътят”, а „пътеката”, по която се лутах със свободата и да се загубя", написа художникът във "Фейсбук".

Той е един от създателите на Гражданска инициатива за опазване на културно-историческото наследство. През лятото на 2016 г. беше уволнен брутално от Националната галерия, след като бе работил 38 години там. Поводът бяха критики срещу тогавашния министър на културата Вежди Рашидов.

Работил е в Криптата на храма „Св. Александър Невски”. Бил е член на археологически екипи и е станал свидетел на много от случаите на подмяна на автентичността на културно-исторически обекти. Руменов е човек с активна гражданска позиция и неуморим критик на властта. 

 

 

 

 

 

 

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.