Правете интересни, изумителни, славни, фантастични грешки. Нарушавайте правилата. За това призовава известния писател Нийл Геймън в новата си книга "Изкуството има значение" Вдъхновяващят текст е съчетан и с майсторските илюстрации на Крис Ридъл. 

 

ОТКЪС

Кредо

 Вярвам, че да се убие една идея е трудно, защото идеите са невидими и заразни и бързо отлитат.

Вярвам, че можете да противопоставяте собствените си идеи на идеи, които не харесвате. Че трябва да сте свободни да спорите, обяснявате, изяснявате, дебатирате, обиждате, оскърбявате, да се гневите, да се подигравате, да пеете, да драматизирате и да отричате.

Не вярвам, че изгарянето, убиването, взривяването на хора, разбиването на главите им с камъни (за да се избият оттам лошите идеи), давенето им и дори побеждаването им ще могат да въздействат за удържане на идеите, които не ви харесват.

Идеите изникват там, където не ги очакваш - като бурени, и също като тях са трудни за контролиране. Вярвам, че потискането на идеи разпространява идеи.

Вярвам, че хората, книгите и вестниците са резервоари за идеи, но изгарянето на хора, които издигат идеите, ще е също такъв провал, какъвто и обстрелът със запалителни бомби на вестникарските архиви. Късно е вече. Винаги е късно. Идеите вече са излезли навън и се крият зад хорските очи, изчакват в мислите им. Те могат да бъдат прошепнати. Могат да бъдат изписвани в мъртвилото на нощта по стените.

 Могат да бъдат нарисувани.

 

НИЙЛ ГЕЙМЪН е английски писател на фентъзи, научна фантастика и комикси. Роден е в село Порчестър, Англия, на 10 ноември 1960 г. В началото на осемдесетте години се занимава с журналистика. Започва писателската си кариера през 1984 г., когато написва биографична книга на групата „Дюран Дюран”. Пробива на книжния пазар с комикса си за възрастни „The Sandman”. Известни негови книги са „Добри поличби”, „Каролайн”, „Книга за гробището” и др. Тези и други негови творби са преведени на българските. Двукратен носител е на награди „Хюго” и „Небюла”.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.