Над 40 писатели, сред които Джонатан Франзен, Нийл Геймън, Йън Макюън, Пол Остър, Дженифър Игън, се подписаха под отворено писмо до китайския президент Си Цзинпин, който от днес е на визита в САЩ и ще се срещне с Барак Обама, съобщи „Гардиън”. Авторите настояват за незабавно освобождаване от китайските затвори на колегите си, затворени там заради изразяване на мнение. 

В писмото се казва, че пишещите са силно притеснени от липсата на свобода на словото в Китай. В него се осветляват случаи на 47 писатели и журналисти, осъдени на доживотен затвор или дълъг предстой зад решетките. 

Китайските власти от десетилетия задушават свободата на мнението, а международният ПЕН клуб неведнъж е излизал с позиция в защита на китайски автори. Сериозни критики отнесе Нобеловият комитет в Швеция, който преди няколко години даде наградата за литература на Мо Йен, минаващ за толерантен към властта. Някои автори защитиха Йен, че не е конформист, а просто успява да оцелява, като изобразява действителността в Китай, без да критикува директно. 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Самото съществуване на библиотеките е доказателство, че можем все още да имаме надежда за съществуването на човечеството.“

Т. С. Елиът, англо-американски поет, драматург и литературен критик, роден на 26 септември преди 135 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?