Над 40 писатели, сред които Джонатан Франзен, Нийл Геймън, Йън Макюън, Пол Остър, Дженифър Игън, се подписаха под отворено писмо до китайския президент Си Цзинпин, който от днес е на визита в САЩ и ще се срещне с Барак Обама, съобщи „Гардиън”. Авторите настояват за незабавно освобождаване от китайските затвори на колегите си, затворени там заради изразяване на мнение. 

В писмото се казва, че пишещите са силно притеснени от липсата на свобода на словото в Китай. В него се осветляват случаи на 47 писатели и журналисти, осъдени на доживотен затвор или дълъг предстой зад решетките. 

Китайските власти от десетилетия задушават свободата на мнението, а международният ПЕН клуб неведнъж е излизал с позиция в защита на китайски автори. Сериозни критики отнесе Нобеловият комитет в Швеция, който преди няколко години даде наградата за литература на Мо Йен, минаващ за толерантен към властта. Някои автори защитиха Йен, че не е конформист, а просто успява да оцелява, като изобразява действителността в Китай, без да критикува директно. 

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Умните мъже бързо научават за какво иде реч в брака, глупавите продължават да се карат с жените.“

Ив Монтан, френски актьор и певец, роден на 13 октомври преди 103 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.