Дни преди да се навършат 70 години от рождението на Дъглас Адамс - автор на знаменития "Пътеводител на галактическия стопаджия", на български излезе книгата на Нийл Геймън "Без паника". Това е първото й издание в България, направено от "Сиела". Преводът е на Светлана Комогорова-Комата.

Книгата разкрива историята на култовата за феновете на научната фантастика поредица и нейния забележителен автор. Идеята да се разкаже какво е ставало "в кухнята" е отдавнашна. Преди няколко десетилетия неколцина автори са отказали и в крайна сметка отговорността поел младият тогава и малко известен Нийл Геймън - почитател на Адамс и творчеството му.

"Без паника" е всичко, което искате (или не искате) да знаете за Дъглас Адамс и "Пътеводител на галактическия стопаджия", казват от издателството. "През 1987 г. Дъглас беше озадачен от съществуването на тази книга и два пъти по-озадачен от успеха й", пише в предговора Нийл Геймън.

ДЪГЛАС АДАМС е роден на 11 март 1952 г. в Кеймбридж, Великобритания. Световна слава му носи научнофантастичния "Пътеводител на галактическия стопаджия", който тръгва като радиопиеса, преди да бъде публикуван през 1979 г. като книга. Дъглас е автор и на "Дърк Джентли. Холистична детективска агенция" (1987) и "Дългият мрачен следобеден чай на душата" (1988), както и "Смисълът на живота" (1983) с Джон Лойд и "Последна възможност за виждане" (1990) с Марк Каруърдайн и три сценария за телевизионния сериал "Доктор Кой".

Посмъртен сборник с негови творби, съдържащ незавършен роман, е издаден под заглавието "Сьомгата на съмнението" през 2002 г. Адамс е повлиял силно на писателя Нийл Геймън и биолога Ричард Докинс. Има участия в "Летящият цирк на Монти Пайтън". Умира от инфаркт на 11 май 2001 г.

НИЙЛ ГЕЙМЪН (61) е английски писател на фентъзи, научна фантастика и комикси. Писателската му кариера започва през 1984 г., когато написва биографичната книга на групата "Дюран Дюран". Пробива на книжния пазар с комикса си за възрастни "The Sandman". Известни негови книги са "Добри поличби", "Каролайн", "Книга за гробището" и др. Тези и други негови творби са преведени на български.

 

ОТКЪС

"Без паника" от Нийл Геймън

ПРЕДГОВОР

Преди 17 години помолиха един млад писател да напише справочник за "Пътеводител на галактическия стопаджия". Няколко години преди това Дъглас Адамс се бе съгласил "Титан" да издаде такава книга, но първоначално избраният писател, Ричард Холис, не я беше написал по и до днес неясни ми причини и някой от "Титан" беше попитал Ким Нюман дали не иска да я напише. Той не искал, само че, изтъкнал, познавал човек, интервюирал Дъглас вече няколко пъти.

И тъй, Ник Ландау от "Титан Букс" ми се обади и ме попита дали предложението ме интересува. Аз исках да напиша тази книга повече от всичко на света. Казах "да".

Дъглас Адамс ми отвори бележника си с адреси. Разговарях с колегите му и прерових канцеларските му шкафове. Изчетох десетки сценарии и фотокопирах всички изрезки на Дъглас от пресата. Играх компютърната игра по "Пътеводителя" до края и водих битки с примитивни програми за текстообработка в опити да намеря някоя, която да ми позволи да слагам бележки под линия. Но най-любимо ми беше да интервюирам Дъглас и начинът, по който той успяваше да бъде и забавен, и сериозен, и леко слисан - всичкото това едновременно.

В тази книга ще откриете много от великите анекдоти за "Пътеводителя" (макар и няколко от тях, включително и историята за хилядите хора, задръстили улиците за първата среща с автографи в магазина "Форбидън планет", все още да не се бяха случили в началото на 1987-а, когато беше написана по-голямата част от нея).

"Без паника" беше осъвременявана и разширявана два пъти. Дейвид К. Диксън написа глави 24 - 26 през 1993 г., а през 2002 г. Ем Джей Симпсън написа глави 27 - 30 и преработи целия текст.

Когато Дъглас почина, започнаха да ме интервюират във вестниците и по радиото - любимата медия на Дъглас, с молби да обясня кой е той, какво е направил и защо неговото отсъствие е трагедия. Навярно, хрумва ми сега, в края на краищата едно от най-вълшебните неща в писането на Дъглас, както и в писането на П. Г. Удхаус - негов идол в литературата, беше, че знаеш: пишещият е на твоя страна, не ти се присмива, а ти схващаш шегата.

През 1987 г. Дъглас беше озадачен от съществуването на тази книга и два пъти по-озадачен от успеха й. Какво би проумял той от един свят, в който имаме не само нея, но и не точно оторизираната, ала в никакъв случай не неоторизирана биография на Дъглас Адамс от Ем Джей Симпсън - "Стопаджия", и предстоящата съвсем официално оторизирана биография от Ник Уеб - "Бих искал да си тук", аз се колебая да мисля.

Иска ми се още да го имаше. Бих му пратил един имейл да го попитам. И той щеше да ми напише в отговор нещо хем сериозно, хем забавно, хем леко слисано - всичко това едновременно.

Нийл Геймън,

8 юли 2003 г.,

Лейт

ВЪВЕДЕНИЕ

"Пътеводител на галактическия стопаджия" е най-забележителната и несъмнено най-успешната книга, издадена някога от великата издателска корпорация на Малката мечка. Голяма е колкото издание с меки корици, но прилича повече на едричък джобен калкулатор, тъй като има на повърхността си над сто плоски бутончета и екран с площ около четири квадратни инча, на който тутакси може да бъде показана всяка от над шейсетте милиона страници. Изданието е в издръжлива пластмасова калъфка, върху която с големи приветливи букви са изписани думите:

БЕЗ ПАНИКА

В днешно време на тази планета няма известни копия от "Пътеводител на галактическия стопаджия".

Това не е нейната история.

Това обаче е историята на книга, която също се нарича "Пътеводител на галактическия стопаджия", колкото и невероятно да е това; история за радиопоредицата, от която започна всичко; за трилогията от шест книги, която тя обхваща; за компютърните игри, за хавлията и за телевизионния сериал, които е породила на свой ред.

За да ви разкажем историята на книгата - и на радиопоредицата, и на хавлията - е най-добре да разкажем историята на някои умове, стоящи зад нея. Най-пръв сред тях е едно човешко същество, потомък на маймуните от планетата Земя, макар и по времето, когато започва нашата история, той да е наясно със съдбата си (която ще включва международни пътувания, компютри, почти безброй обеди и това, че ще стане умопомрачително богат) не повече, отколкото една маслинка е наясно как се забърква Пангалактически гаргаробластер.

Името му е Дъглас Адамс, висок е 1.98 м и тъкмо ще му хрумне една идея.

 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз свикнах да изразявам всичко, което ме вълнува с помощта на музиката и се старая да сдържам чувствата си – не обичам мелодрамите и превземките.“

Йехуди Менухин, американски цигулар и диригент, роден на 22 април преди 109 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.