Британският автор Нийл Геймън съобщи в блога си, че колекцията му от документални произведения „The View from the Cheap Seats” ще излезе в края на май. Тя ще съдържа негови есета, речи и критични анализи на романите му – такива, които са му се сторили важни, както уточнява той.

Новината беше анонсирана още през октомври, когато писателят пусна снимки на жена си – музикантката Аманда Палмър, и сина им. 

Докато подготвя документалния сборник, Геймън мисли и за следващия си роман, признава той. Дори възнамерява да седне да го пише следващата седмица. 

НИЙЛ ГЕЙМЪН е английски писател на фентъзи, научна фантастика и комикси. Роден е в село Порчестър, Англия, на 10 ноември 1960 г. В началото на осемдесетте години се занимава с журналистика. Започва писателската си кариера през 1984 г., когато написва биографична книга на групата „Дюран Дюран”. Пробива на книжния пазар с комикса си за възрастни „The Sandman”. Известни негови книги са „Добри поличби”, „Каролайн”, „Книга за гробището” и др. Тези и други негови творби са преведени на българските. Двукратен носител е на награди „Хюго” и „Небюла”.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.