Близо десет години верни почитатели от цял свят на Антоан дьо Сент Екзюпери се опитват да наложат 29 юни за Световен ден на Малкия принц. Инициативата възниква през 2011 г. в Ню Йорк. Това не е случайно, защото през 1942 г. пилотът пише на един дъх в един нюйоркски хотел знаменития си философски разказ „Малкият принц”.

От 2014 г. инициативата е подета и във Франция, където малки и големи се събират на този ден и четат откъси от книгата. Две години по-късно – през 2016-а,  Денят на Малкия принц започва да се чества и в Китай.   

В България певецът Марио Кръстев създаде „Фейсбук” група, в която кани всички почитателите на Малкия принц да отбележат този ден.

„На 29.06.2020 г. за първи път ще се празнува официалният Ден на Малкия принц! Във Франция празникът набира популярност, но любителите на книгата в България също са много, затова нека го разпространим и у нас! 

За да почетем празника, на 29.06.2020 г. от 20:00 ч. ще споделим с вас различни видеа - литературно четене на любимите ни части от книгата "Малкият принц" на Антоан дьо Сент-Екзюпери, актьорски превъплъщения, както и споделени мисли и мнения върху това вълшебно произведение”, призовава Кирчев в социалната мрежа. 

Датата 29 юни не е избрана случайно – на този ден е роден Екзюпери, а утре се навършват 120 години от рождението му.  „Малкият принц“ няма аналог в световната литература. Поетичният философски разказ съдържа дълбоки и идеалистични мисли за живота, любовта и смъртта. Писана е по лични преживявания и е илюстрирана с  рисунки, които са включени в повечето издания. Авторът споделя мислите си за безумията на човечеството и простите мъдрости, които възрастните забравят, когато пораснат. „Малкият принц“ е преведен на 180 езика и продаден в повече от 50 милиона копия по цял свят, има много адаптации за опера, театър и кино.

Екзюпери е  автор и на книгите „Нощен полет“,  „Земя на хората“, "Боен пилот", "Южната поща", "Писмо до един заложник" и др. Те са вдъхновени от жизнения му път на пилот. 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.