„Моето семейство и други животни" - емблематичната книга на Джералд Даръл, ще изучават българските шестокласници. Това става ясно от публикуването на новите учебни програми на министерството на образованието. Отпадат "Хубава си моя горо", Къде си, вярна, ти любов народна", "Вятър ечи, Балкан стене", както и встъпителната част на "История славянобългарска", но остават „Косачи" (Елин Пелин), „Серафим" (Йордан Йовков), част от "Под игото" (Иван Вазов). Шестокласниците ще учат и „Робинзон Крузо” (Даниел Дефо), който се преподаваше досега в Х клас. Засега няма информация дали отпадат "Щастливият принц"  (Оскар Уайлд) и "Гълъбът и мравката" (Лафонтен).

Старогръцките митове и легенди, „Декамерон” и Хамлет” стават базисни за учениците от VІІІ клас, които досега се учеха в горните класове. Отпадат "Песен за човека" (Никола Вапцаров), "Тихият пролетен дъжд" (Николай Лилиев), "Жена" (Блага Димитрова) и "Крадецът на праскови"(Емилиян Станев). По този начин осмокласниците няма да изучават съвременна българска литература, но пък ще четат "Азбучна молитва" (Константин Преславски) и "За буквите" (Черноризец Храбър).  

Срокът за обсъждането на учебните планове е до 22 февруари. Одобрени програми засега има само за І и V клас, защото те трябва да учат по нови учебници от 2016/17 г. Следващите, които според новия закон трябва да учат по нови правила, са именно учениците във ІІ, VІ и VІІІ клас - през 2017/18 г. 

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Религиозният култ е едно представление, едно драматично представление, една фантазия, една „заместваща“ реализация.“

Йохан Хьойзинха, холандски филолог и историк, роден на 7 декември преди 152 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.