Годината започна с трагедия - редакцията на сатиричното списание „Шарли Ебдо” беше нападната от въоръжени ислямисти, а вълната от атаки остави 17 трупа в Париж. Така започва литературният обзор на годината на „Гардиън”.
Терорът съвпадна с излизането на скандалния роман на Мишел Уелбек „Подчинение”. Заради шока от масовите убийства писателят отмени премиерата и прекрати публичните си изяви.
През януари Хелън Макнодалд спечели наградата „Коста” с романа си „H Is for Hawk” („С е за сокол”).
Февруари донесе новината, че 55 години след дебюта си Харпър Лий ще издаде втори роман – реално продължение, но всъщност писан преди „Да убиеш присмехулник”, с който навремето взе „Пулицър”. „Go Set a Watchman” (преведен на български „И страж да бди на пост”) стана сензация по целия свят, още повече че изненада читателите с различната светлина, в която показва героя Атикус Финч. Адвокатът - ангел спасител на чернокожите в Алабама, се оказа расист.
През март новината отново беше тъжна – почина Тери Пратчет, страдащ от Алцхаймер и борещ се за легална евтаназия. През 2015 г. в отвъдното го придружиха Рут Рендъл, Гюнтер Грас, ЕЛ Доктороу, Джаки Колинс.
През април Джохана Басфорд – илюстратор от Шотландия, преобърна представите за рисувателните книжки. От атрибут за деца те се превърнаха в най-купуваните книги за възрастни през годината.
Носителите на „Пулицър” – Антъни Доер и Елизабет Колбърт, дадоха мейнстрийма във високата литература. Също и Марлон Джеймс от Ямайка, който спечели „Букър”, и удостоената с Нобел Светлана Алексиевич от Беларус.
Повторните терористични атаки в Париж – още по-кървави и жестоки от януари, върнаха на върха на продажбите Хемингуей и неговия „Безкраен празник” – апотеоз за френската столица.
Годината завърши с надеждата, че 2016-а ще поднесе по-интересни истории, по-хубави книги и повече толерантност на земята.