Панаирът на книгата в Хонконг събра 1 млн. посетители и над 580 изложители, съобщи bbc.com. Сред хилядите книги, показани на събитието, има много, които са забранени в Китай. Според ръководството на панаира това не е проблем, тъй като никога там не е налагана цензура.

Сред забранените книги попадат политически биографии, исторически книги и журналистически разследвания. Никой от анкетираните администратори, издатели, продавачи и клиенти не желае да назове дори едно забранено заглавие, показа репортаж на медията от мястото на събитието.

Все пак собственик на книжарничка разказва, че клиентите от Китай редовно го питали как биха могли да скрият в багажа си книга и дали властите биха ги проследили и хванали.

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.