Изборът на критици и писатели е особено важен, но не по-малко значение има и този на читателите – крайните консуматори на книгите. Поради тази причина ви предлагаме 10-те книги, получили най-високи оценки от читателите на авторитетния „Гардиън” през наближаващата своя край 2015 г. 

1. „A Little Life” (Малко живот) от Ханя Янагихара. Обемистият роман, номиниран за „Букър”, проследява животите на четирима мъже от Ню Йорк и засяга проблема за насилието над децата. Книгата предизвика поредица спорове и противоречия.

2. „The Story of a Lost Child” (История за изгубено дете) от Елена Феранте. Очакваната с нетърпение последна четвърта част от поредицата на Феранте, развиваща се по времето на Наполеон. Разказва за приятелството между две жени и се хареса както на читатели, така и на критици.

3. „A God in Ruins” (Бог в руини) от Кейт Аткинсън. Продължението на бестселъра „Life After Life” ни показва отново случващото се в живота на Теди Тод, пилот на бомбардировач по време на Втората световна война.

4. „A Brief History of Seven Killings” (Кратка история за седем убийства) от Марлон Джеймс. Романът получи „Букър”. Джеймс описва жестоката обстановка на насилие и убийства през 70-те години в Ямайка. Действието проследява няколко опита за покушение на певеца, активист и икона на реге стила Боб Марли.

5. „A Spool of Blue Thread” (Синята макара) от Ан Тайлър. 20-ият роман на Тайлър ни представя случващото се в домовете на американските семейства.

6. „Purity” (Чистота) от Джонатан Франзен. Нова книга от Франзен е винаги събитие. За този обаче със сигурност се шумя най-много. Авторът не разочарова нито читателите, нито литаратурната критика.

7. „Погребаният великан” от Казуо Ишигуро. Десетилетие след последния си роман Ишигуро се връща към своя характерен стил, напомнящ на Дж. Р. Р. Толкин. И на читателите това им харесва.

8. „The Shepherd’s Crown” (Короната на пастира) от Тери Пратчет. Обичаният фентъзи автор почина след битка с Алцхаймер през първата половина на 2015 г. и обля в сълзи десетки милиони читатели. „The Shepherd’s Crown” е последният завършен роман от всеизвестната му серия „Светът на диска”, продължила над 30 години. 

9. „Common Ground” (Нещо общо) от Роб Коуен. Тази година отбеляза бум на жанра книги, фокусирани върху красотата на природата. След успеха на „H is for Hawk” на Хелън Макдоналд, мемоарите на журналиста Коуен разпалиха въображението на читателите. 

10. „Last Man Off” (Последният останал) от Майкъл Луис. Драматичната истинска история на Луис е сред най-емоционалните книги през годината. Разказът за оцеляването му след корабокрушението на кораба „Судур Хавид” се нарежда сред литературните шедьоври за силата на човешката воля. 

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Запомни едно: ти, а не някой друг, решаваш съдбата си. Никой не може да живее вместо теб, нито пък ти можеш да живееш вместо някой друг.“

Е. Е. Къмингс, американски поет и драматург, роден на 14 октомври преди 130 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.