Изборът на критици и писатели е особено важен, но не по-малко значение има и този на читателите – крайните консуматори на книгите. Поради тази причина ви предлагаме 10-те книги, получили най-високи оценки от читателите на авторитетния „Гардиън” през наближаващата своя край 2015 г. 

1. „A Little Life” (Малко живот) от Ханя Янагихара. Обемистият роман, номиниран за „Букър”, проследява животите на четирима мъже от Ню Йорк и засяга проблема за насилието над децата. Книгата предизвика поредица спорове и противоречия.

2. „The Story of a Lost Child” (История за изгубено дете) от Елена Феранте. Очакваната с нетърпение последна четвърта част от поредицата на Феранте, развиваща се по времето на Наполеон. Разказва за приятелството между две жени и се хареса както на читатели, така и на критици.

3. „A God in Ruins” (Бог в руини) от Кейт Аткинсън. Продължението на бестселъра „Life After Life” ни показва отново случващото се в живота на Теди Тод, пилот на бомбардировач по време на Втората световна война.

4. „A Brief History of Seven Killings” (Кратка история за седем убийства) от Марлон Джеймс. Романът получи „Букър”. Джеймс описва жестоката обстановка на насилие и убийства през 70-те години в Ямайка. Действието проследява няколко опита за покушение на певеца, активист и икона на реге стила Боб Марли.

5. „A Spool of Blue Thread” (Синята макара) от Ан Тайлър. 20-ият роман на Тайлър ни представя случващото се в домовете на американските семейства.

6. „Purity” (Чистота) от Джонатан Франзен. Нова книга от Франзен е винаги събитие. За този обаче със сигурност се шумя най-много. Авторът не разочарова нито читателите, нито литаратурната критика.

7. „Погребаният великан” от Казуо Ишигуро. Десетилетие след последния си роман Ишигуро се връща към своя характерен стил, напомнящ на Дж. Р. Р. Толкин. И на читателите това им харесва.

8. „The Shepherd’s Crown” (Короната на пастира) от Тери Пратчет. Обичаният фентъзи автор почина след битка с Алцхаймер през първата половина на 2015 г. и обля в сълзи десетки милиони читатели. „The Shepherd’s Crown” е последният завършен роман от всеизвестната му серия „Светът на диска”, продължила над 30 години. 

9. „Common Ground” (Нещо общо) от Роб Коуен. Тази година отбеляза бум на жанра книги, фокусирани върху красотата на природата. След успеха на „H is for Hawk” на Хелън Макдоналд, мемоарите на журналиста Коуен разпалиха въображението на читателите. 

10. „Last Man Off” (Последният останал) от Майкъл Луис. Драматичната истинска история на Луис е сред най-емоционалните книги през годината. Разказът за оцеляването му след корабокрушението на кораба „Судур Хавид” се нарежда сред литературните шедьоври за силата на човешката воля. 

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Религиозният култ е едно представление, едно драматично представление, една фантазия, една „заместваща“ реализация.“

Йохан Хьойзинха, холандски филолог и историк, роден на 7 декември преди 152 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.