Столичната библиотека отбелязва 200 години от рождението на великия руски писател и публицист Фьодор Достоевски с изложба. Класикът е роден на 11 ноември (по нов стил) 1821 г. в Москва.

Експозицията е разположена в Мраморно фоайе (партер) на библиотеката. Представени са издания на произведенията на Достоевски на български, руски, английски, испански и немски, както и критически студии за тях на български, руски и английски.

„Ще видите най-старото оригинално издание във фонда на Столичната библиотека – „Братя Карамазови“ (Санкт-Петербург, 1895), от първите преводи на български на „Престъпление и наказание“ (1913), „Унижените и оскърбените“ (1919), „Братя Карамазови“ (1920), „Мъртвият дом“ (1921), „Идиот“ (1921), „Бесове“ (1924), „Юноша“ (1927), „Бедни хора“ (1928), „Дневник на писателя“ (1928), „Повести и разкази“ (1928) до най-новите – на издателствата „Захарий Стоянов“ (Поредица „Шедьовър”), „Фама“ (Серия „Класика”) и др. в периода 2000 – 2021 г.”, уточняват организаторите.

От чуждестранните издания особен интерес предизвиква  най-старото издание на немски на „Братя Карамазови“ (1919),  както и издания на немски и английски от 60-те, 70-те и 80-те години на ХХ век в Германия, Великобритания и САЩ, на испански – в Испания, Куба и Никарагуа, както и изданията на английски на „Престъпление и наказание“ (1990), „Бесове“ (2000) и „Идиот“ (2010).

Изложбата може да бъде разгледана от 11 до 30 ноември.

Според ЮНЕСКО  Достоевски е един от най-четените писатели в света. Романите му "Престъпление и наказание", "Идиот" и "Братя Карамазови" са сред класическите произведения на световната литература. Автор е на 11 романа, 3 новели, 17 разказа и 3 есета. Умира на 9 февруари 1881 г. на 59 години. Определян е като един от най-значимите психолози в литературата.

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...