„Най-голямото умение на писателя е умението да задрасква. Който може и има сили да задрасква собствения си текст, ще стигне далече.”

„Запомнете завета ми: никога не измисляйте фабули и интриги. Вземайте това, което ви предоставя животът. Той е много по-богат от измислиците ни! Никое въображение не може да измисли това, което обикновеният живот ни дава. Затова уважавайте живота!”

„Аз съм дете на века, дете на неверието и съмнението от раждането си до днес, че и (зная го) до гроб. Какви страшни мъки ми е струвала и ми струва сега тази жажда да вярвам, която укрепва в душата ми толкова повече, колкото повече намирaм в себе си обратни доводи. И все пак понякога Бог ми провожда мигове, в които съм напълно спокоен; в тези мигове аз обичам и виждам, че и мен ме обичат – та тъкмо в такива мигове аз изградих за себе си такъв символ на вярата, в който всичко е ясно и свято за мен. Символът е много прост и е следният: да вярваш, че няма нищо по прекрасно, по-дълбоко, по-симпатично, по-разумно, по-мъжествено и по-съвършено от Христос. И не само няма, казвам си аз с ревнива любов, но и не може да има. Нещо повече, ако някой би ми доказал, че Христос е извън истината и истината наистина се окажеше извън Христос, аз все пак бих предпочел да остана с Христос, отколкото с истината.”

„Човек не трябва да излиза от детството без зачатъци на положителното и прекрасното. Без същите зачатъци никое поколение не трябва да се пуска в пътя му.”

„Знанието не преражда човека – то само го променя, но не в обща, казионна форма, а съобразно натурата на конкретния човек.”

„Животът трябва да се обича, отколкото смисъла на живота.” 

„Хората, хората са най-важното. Хората са по-скъпи даже от парите.”

„Глупак, който осъзнава, че е глупак, вече не е глупак.“

„Няма нищо тайно, което да не е станало явно.“

„Втората половина на човешкия живот обикновено се състои единствено от натрупаните през първата половина навици.“

 „Ако един народ не вярва, че истината е единствено в него, ако не вярва, че единствено той е способен и призван да възкреси всички със своята истина – той тутакси престава да е велик народ и тутакси се превръща в етнографски материал, а не във велик народ.“

„Да се влюбиш не значи да обичаш. Може да се влюбиш и да мразиш.“

 „Много хора са честни само защото са глупаци.“

 „Нещастието е заразна болест. Нещастните и бедните трябва да странят един от друг, за да не се заразят още повече.“

 „Човек е нещастен, защото не знае, че е щастлив.“

„Що е ад? Страдание, че вече не можеш да обичаш.“

„Красотата ще спаси света.“

„Руснаците имат две родини – Русия и Европа.”

„При неуспех всичко изглежда глупаво.”

„Висшата и най-характерна черта на нашия народ е чувството за справедливост и жаждата за нея.”

 

ФЬОДОР ДОСТОЕВСКИ - руски писател и публицист, роден на 11 ноември (по нов стил) 1821 г. Романите му "Престъпление и наказание", "Идиот" и "Братя Карамазови" са сред класическите произведения на руската литература. Определян е като един от най-значимите психолози в историята на световната литература. Автор е на 11 романа, 3 новели, 17 разказа и 3 есета. Умира на 9 февруари 1881 г. на 59 години. 

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин