„Най-голямото умение на писателя е умението да задрасква. Който може и има сили да задрасква собствения си текст, ще стигне далече.”
„Запомнете завета ми: никога не измисляйте фабули и интриги. Вземайте това, което ви предоставя животът. Той е много по-богат от измислиците ни! Никое въображение не може да измисли това, което обикновеният живот ни дава. Затова уважавайте живота!”
„Аз съм дете на века, дете на неверието и съмнението от раждането си до днес, че и (зная го) до гроб. Какви страшни мъки ми е струвала и ми струва сега тази жажда да вярвам, която укрепва в душата ми толкова повече, колкото повече намирaм в себе си обратни доводи. И все пак понякога Бог ми провожда мигове, в които съм напълно спокоен; в тези мигове аз обичам и виждам, че и мен ме обичат – та тъкмо в такива мигове аз изградих за себе си такъв символ на вярата, в който всичко е ясно и свято за мен. Символът е много прост и е следният: да вярваш, че няма нищо по прекрасно, по-дълбоко, по-симпатично, по-разумно, по-мъжествено и по-съвършено от Христос. И не само няма, казвам си аз с ревнива любов, но и не може да има. Нещо повече, ако някой би ми доказал, че Христос е извън истината и истината наистина се окажеше извън Христос, аз все пак бих предпочел да остана с Христос, отколкото с истината.”
„Човек не трябва да излиза от детството без зачатъци на положителното и прекрасното. Без същите зачатъци никое поколение не трябва да се пуска в пътя му.”
„Знанието не преражда човека – то само го променя, но не в обща, казионна форма, а съобразно натурата на конкретния човек.”
„Животът трябва да се обича, отколкото смисъла на живота.”
„Хората, хората са най-важното. Хората са по-скъпи даже от парите.”
„Глупак, който осъзнава, че е глупак, вече не е глупак.“
„Няма нищо тайно, което да не е станало явно.“
„Втората половина на човешкия живот обикновено се състои единствено от натрупаните през първата половина навици.“
„Ако един народ не вярва, че истината е единствено в него, ако не вярва, че единствено той е способен и призван да възкреси всички със своята истина – той тутакси престава да е велик народ и тутакси се превръща в етнографски материал, а не във велик народ.“
„Да се влюбиш не значи да обичаш. Може да се влюбиш и да мразиш.“
„Много хора са честни само защото са глупаци.“
„Нещастието е заразна болест. Нещастните и бедните трябва да странят един от друг, за да не се заразят още повече.“
„Човек е нещастен, защото не знае, че е щастлив.“
„Що е ад? Страдание, че вече не можеш да обичаш.“
„Красотата ще спаси света.“
„Руснаците имат две родини – Русия и Европа.”
„При неуспех всичко изглежда глупаво.”
„Висшата и най-характерна черта на нашия народ е чувството за справедливост и жаждата за нея.”
ФЬОДОР ДОСТОЕВСКИ - руски писател и публицист, роден на 11 ноември (по нов стил) 1821 г. Романите му "Престъпление и наказание", "Идиот" и "Братя Карамазови" са сред класическите произведения на руската литература. Определян е като един от най-значимите психолози в историята на световната литература. Автор е на 11 романа, 3 новели, 17 разказа и 3 есета. Умира на 9 февруари 1881 г. на 59 години.